'Herkesin çıkarına, Türkiye'nin zaferine'

PARİS/LONDRA - Türkiye ile Ermenistan arasında son dakika krizine yol açan imza töreni öncesi
dış basında tarihi bir gelişme yaşandığı, Türkiye’nin bölgesinde zafer kazandığı, bundan ABD ve
Rusya’nın da çıkar sağladığı yorumları çıktı.
Financial Times: Anlaşma uygulanırsa bölgesinde aktif diplomasiyi artıran ve Kafkasya’da istikrar gücü görülen Türkiye için zafer olacak. Hillary Clinton’ın törene katılması, ABD’nin Hazar petrol-gazını Batı’ya taşıyan koridorun geçtiği stratejik önemdeki bölgede dondurulmuş çatışmaların bitirilmesine verdiği önemin göstergesi. Tören Abdullah Gül’ün Erivan’daki maça katılarak iki halk arasında uzlaşma sürecini başlatması sonrası bir yıllık titiz diplomasiyi yansıtıyor.

‘Avrupa’nın son kapalı sınırı açılacak’
Times: Futbol diplomasisi Ermenistan ile Türkiye arasındaki tarihi anlaşmaya damgayı vuruyor. Yüksek tansiyon ve heyecan arasında iki ülke asırlık düşmanlığa son veriyor. Avrupa’nın son kapalı sınırının açılıyor. En tartışmalı olansa, Ermenilerin ‘soykırım’ olarak nitelediği 1915’de olanlarla ilgili tarafsız bilimsel inceleme yapacak tarih komisyonu kuruyorlar. Karar diasporadaki milyonlarca Ermeni’yi öfkelendirdi.
Liberation: Mevcut sorunlara rağmen iki ülke ilişkileri gerilimden arındırma yolunu tercih etti.
Le Figaro: Geçmişteki önemli sorunlara rağmen iki ülke ilişkileri normalleştirme kararı aldı. Rusya ve ABD bölgede rakip. Ancak ortak çıkarları var. Bölgede istikrar istiyorlar. Bu amaçla Ermeni, Azeri ve Türk işbirliğini destekliyorlar. (Dış Haberler)