Hillary ekonomik krizde Çin'den ricacı

Hillary ekonomik krizde Çin'den ricacı
Hillary ekonomik krizde Çin'den ricacı

Japonya, Endonezya, Güney Kore ve Çin?i turlayan Hillary, kampüs ziyaretlerinde gençlerle özel yaşamı ve müzikten anlamaması gibi konularda şakalaşarak, sempati topladı. FOTOĞRAF:AFP

Asya turunu Çin'le bitiren Clinton, Pekin'e Amerikan hükümetinin borç kâğıtlarını almayı sürdürmesi için ricacı olup 'Aynı kayıktayız, birlikte çıkacağız ya da batacağız' dedi. Clinton Çin'deki insan hakları sorunlarını ağzına dahi almadı

PEKİN - Küresel ekonomik krizin gölgesinde ilk yurtdışı gezisini Asya’ya yapan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, en önemli durağı Çin’de Amerikan hükümetinin borç kâğıtlarının satın alınmasının sürmesi için adeta yalvardı. 14 yıl önce Pekin’de BM’nin kadın hakları konferansında first lady sıfatıyla öttürdüğü insan hakları borusunu bu kez üflemeye bile kalkışmayan Hillary’nin gezisi boyunca Çinli muhalifler evhapsinde tutuldu.
Önceki gün Amerikan hükümeti bonolarının en çoğuna (692.2 milyar dolar) sahip ülke konumundaki Çin’in bu bonolara duyduğu güveni çok takdir ettiklerini belirten Hillary, Çin liderliğinden bonoları satın almayı sürdüreceklerine dair güçlü garanti alamaması üzerine, dün giderayak aynı konuyu gündeme getirdi. Ejderha te-levizyonunun ‘Teke tek’ programına konuşan Hillary “Ekonomimizi yeniden harekete geçiremezsek, bu Çin’in de çıkarına olmaz. Çinliler, Amerikan hazine kağıtlarını desteklemeye devam ederek, bizim birbirimize bağlı olduğumuzu kabul ediyor. Gerçekten de ya birlikte çıkacağız ya birlikte batacağız. Aynı kayıktayız ve çok şükün aynı yöne kürek çekiyoruz” dedi. 

‘Ekonomimiz iç içe geçmiş’
Amerikan bonolarına yatırımı sürdürmenin iki sebepten akıllıca hareket olacağını savunan Hillary, şunları anlattı: “Birincisi bu iyi-güvenli yatırım olacak. ABD’nin mali istikrarda hak edilmiş ünü var. İkincisi iki ülkenin ekonomileri iç içe geçmiş durumda. Çin’in yeniden en büyük pazarı ABD’ye ihracata başlayabilmesi için Obama yönetiminin teşvik paketi çerçevesinde etkili önlemler alması gerek. Bu ABD’nin daha çok borçlanması, yani Çin’in daha fazla bono alması anlamına geliyor.” Çin medyasına göre, önceki gün Devlet Başkanı Hu Jintao Hillary ile görüşmesinde “Mali kriz yayılır ve küresel meydan okumalar artarken Çin-ABD ilişkilerini geliştirip derinleştirmek şimdi geçmiştekinden de çok daha büyük önem taşıyor” dedi. 
Dün Hillary Pekin’de Protestan kilisesinde ayine katılırken, sivil po-lislerin içeri girmeye çalışan Çinlileri götürdüğü gözlendi. Ardından ABD elçiliğinde kadın hakları savunucuları, akademisyenler, çevrecilerle buluşup kadının artan liderlik rolünü ele alan Hillary, medyaya insan haklarının ‘i’sini anmadı. Bu tavra sinirlenen muhaliflerden Zeng Jinyan “Uluslararası toplum umursamaz ve Pekin’e baskı yapmazsa Çinli insan hakları savunucuları ile sivil toplumun çektiklerinin çapı artar”
dedi. (Reuters, ap, afp)