Hillary Filistin devleti salık verip Şam'a arabulucu salıyor

Hillary Filistin devleti salık verip Şam'a arabulucu salıyor
Hillary Filistin devleti salık verip Şam'a arabulucu salıyor

Hillary Clinton ile Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell?a Yad Vaşem Holocaust Müzesi?ni ziyaretlerinde eski başhaham İsrael Meir Lau (ortada) eşlik etti. FOTOĞRAF: afp

İsrail'de önüne İran ile ilgili kırmızı çizgiler dosyası konulan ABD Dışişleri Bakanı, 'İki devletli çözüm kaçınılmaz. Şam'a iki arabulucu gönderiyoruz' dedi

KUDÜS - ABD Dışişleri Bakanı sıfatıyla ilk Ortadoğu turuna çıkan Hillary Clinton, dün barış sürecinin canlandırılması mesajıyla gittiği İsrail’de İran’a karşı kırmızı çizgileri içeren dosyayla karşılandı. Hillary ise Filistin devletinin kurulmasına desteğini ve ABD ile ilişkilerin normalleşmesini isteyen Suriye’ye iki arabulucu göndereceklerini açıkladı.
Haaretz, İran ile yüz yüze görüşme niyetini açıklayan ABD Başkanı Barack Obama için İsrail Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarının hazırladığı kırmızı çizgi dosyasına Başbakan Ehud Olmert ve hükümeti kurmakla görevlendirilen Likud lideri Benyamin Netanyahu onay verdi. Clinton’ın önüne konulan dosya şöyle: 

* Diyaloga İran’a karşı hem BM Güvenlik Konseyi kararları kapsamında hem bunun dışında sert yaptırımlar eşlik etmeli. Aksi halde İran’ın nükleer programının kabul edildiği şeklinde algılanır. 
* Diyalog başlamadan önce ABD Rusya, Çin, Fransa, Almanya ve İtalya ile birlikte görüşmeler çökerse ne yapılacağına dair eylem planı hazırlamalı. Müzakereler başarısız olduğunda son derece sert yaptırımları devreye sokacak bir anlaşma olmalı.  
* İran’ın nükleer gelişmesini tamamlamak için zaman kazanmasını önlemek üzere görüşmelere bir zaman sınırı konulmalı. Müzakereler ‘bir defalık fırsat’ olarak tanımlanmalı.
* Zamanlama kritik. Washington İran’da hazirandaki cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi görüşmeye başlamanın mantıklı olup olmadığını gözden geçirmeli.
Haaretz, Savunma Bakanlığı’nda Askeri İstihbarat Başkanı Amos Yadlin’in başını çektiği çoğunluğun İran-ABD diyalogunu tehdit değil, fırsat gördüğünü not etti. Gazeteye göre, aslında İsrail, İran’ın henüz bombaya yetecek zenginleştirilmiş uranyumu olmadığını düşünüyor. İran’ın bu seviyeye 2009 sonu ya da 2010 başında ulaşacağını öngörüyor. 

‘Şam’ın ABD’ye getirisi’
Dün meslektaşı Tzipi Livni, Olmert, Netanyahu ve Cumhurbaşkanı Şimon Peres’le görüşen Clinton ise, İran’a dair İsrail’in endişelerini paylaştığını söylerken, asıl mesajı iki devletli çözüm üzerine verdi. Müstakbel başbakan Netanyahu Filistin devletine karşı çıkarken, Clinton “İki devletli çözüm İsrail’in çıkarlarına en uygunu. Nihayetinde iki devletli çözüm için çalışmak kaçınılmazdır. ABD, İsrail ve Arap komşularına barış ve güvenlik getirecek kapsamlı çözüm için bütün taraflarla atılgan diplomasiye hazır” dedi.
‘Ön temaslar için Suriye’ye iki temsilci göndereceklerini’ söyleyen Clinton, kendisine eşlik eden Dı-şişleri Bakan Yardımcı Vekili Jeffrey Feltman ve üst düzey Beyaz Saray yetkilisi Daniel Shapiro’nun bugün Şam’a geçeceğini belirtti. ABD’li bakan “Feltman ve Shapiro ikili ilişkileri ele alacak. İlişkilerimizin geleceğini öngörebilecek durumda değiliz. Sırf konuşmuş olmak için tartışmaya girmiyoruz. Bunun bir amacı, ABD için getirisi olmalı” diye ekledi. (aa, afp, ap)