Hillary gençlik yıllarında bunalım küpüymüş

ABD'nin ilk kadın başkanı olmaya soyunan Demokrat Hillary Clinton, güçlü kadın imajının aksine gençliğinde 'depresif bir genç kız'mış. Wellesley College'da okuduğu 1965-69 yıllarında, henüz 20'lerindeyken...

WASHINGTON - ABD'nin ilk kadın başkanı olmaya soyunan Demokrat Hillary Clinton, güçlü kadın imajının aksine gençliğinde 'depresif bir genç kız'mış. Wellesley College'da okuduğu 1965-69 yıllarında, henüz 20'lerindeyken arkadaşı John Peavoy'a yazdığı mektuplar, eski first lady'nin hem uzun cümlelerle 'felsefe yapmaya' meyilli, hem de 'insan sevmeyen' biri olduğunu ortaya koydu. Hillary, 'olağan zırvalamam' dediği mektuplarda, "Yıldız olamama kaderimle henüz barışamadım" gibi cümleler kurarken, 'ben hakkında çok şey bilen ama erkek hakkında hiçbir şey bilmeyen oğlanlardan' dert yanmış.
Clinton, 1967'de 'kim olduğunu keşfetme mücadelesini' şöyle anlatmış: "Noel tatilinden beri 3.5 metamorfoz geçirdim ve önümde kişilikler açık büfesi açılmış gibi hissetmeye başlıyorum. Şimdiye kadar yabancılaşmış akademisyen, çapraşık bir sözde hippi, eğitici ve sosyal bir reformcu ile yarım durgun sadeliği denedim." Bir başka mektupta 'şubat depresyonunu' itiraf edip "Tesadüfi düşünme, genellikle egomun kısa vadede açığa çıktığı bir kendini tahlile dönüşüyor" diyen Demokrat aday, şöyle devam etmiş: 'İnsanları sevmeyen biri olup yine de bazı insanları sevebilir misin? Merhametli bir insan sevmeyene ne dersin?" Mektuplar 'seks detayı' veya 'uyuşturucu anıları' arayanlara ise kötü haber. Hillary, erkek arkadaşının odasında yakalanan bir kızla ilgili şöyle yazmış: "Onu affetmeyeceğim ama istediğini yapma hakkını, okuldan atılma pahasına savunacağım." (Daily Telegraph)