Hillary kadınların gönlünün sultanı

ABD'nin eski First Lady'si olan Demokrat Senatör Hillary Clinton "Yarıştayım. Ve kazanmak için yarışa girdim" açıklamasıyla 2008'de ilk kadın başkan seçilmeye soyunurken...

WASHINGTON - ABD'nin eski First Lady'si olan Demokrat Senatör Hillary Clinton "Yarıştayım. Ve kazanmak için yarışa girdim" açıklamasıyla 2008'de ilk kadın başkan seçilmeye soyunurken, anketlere göre Demokratların ve ülke genelinde kadınların desteğine sahip.
Washington Post/ABC anketinde, Demokrat Parti içi yarışta Clinton yüzde 41'lik destek toplarken, siyahi senatör Barack Obama yüzde 17'de kaldı. Gallup anketinde Demokrat seçmenin yüzde 29'u Clinton'ı, yüzde 18'i Obama'yı, yüzde 13'ü John Edwards'ı destekliyor.
Anketler, eski First Lady'nin, daha sadık seçmenler olan kadınlar arasında 'hemcinslerinin aday olması' nedeniyle duyulan heyecanı, güçlü bir siyasi avantaja dönüştüreceğine işaret ediyor. WP-ABC anketine göre, ülke çapında kadınların yüzde 59'unun oyunu garantileyen Clinton, neredeyse her yaş ve eğitim grubundan kadının favorisi. Baş destekçileri ise onu 'rol model' gören 18-34 yaş arası kadın seçmenler. Demokrat Partili kadınların yüzde 49'u, 'Oyum Clinton'a derken, Obama'ya sadece yüzde 18'i destek veriyor.
Ancak iş Cumhuriyetçi rakiplerle yarışa gelince iş değişiyor. Newsweek anketine göre Hillary, Cumhuriyetçi Senatör John McCain'in sadece bir puan önünde. Demokratlar arasından son olarak adaylığını açıklayan ise Mexicıo senatörü Bill Richardson oldu. Çalışmalara başladığını duyuran 59 yaşındaki senatör, seçilirse ilk Hispanik başkan adayı olacak. (Dış Haberler)