Hillary Türkiye'nin Ortadoğu'daki kilit rolünü görüşecek

WASHINGTON - ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ilkin Asya’ya konuk olduktan sonra dün Ortadoğu-Avrupa turuna çıktı. Bugün Mısır’da Gazze’nin yeniden inşası için bağış konferansına katılacak Hillary, 7 Mart’ta Ankara’yı ziyaret ederek Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından ağırlanacak.
Babacan’ın bugün Şarm el-Şeyh’teki Gazze toplantısı ile perşembe Brüksel’deki NATO dışişleri bakanları toplantısında görüş alışverişi fırsatı bulacağı Hillary’nin turuna Ortadoğu barış süreci damgasını vuracak. Obama yönetimi Ortadoğu barışı için Türkiye’ye kilit rol biçtiğini dile getirirken, Hillary İsrail, Hamas, Suriye ile yakın ilişkileri olan Türkiye ile işbirliğini, olası ABD-İran yüzyüze görüşmelerinin hazırlıklarını, ABD güçlerinin Irak’tan çekilmesinde olası rotayı, Afganistan’a asker ve yeniden inşa takviyesi gibi konuları ele alacak.
En netameli konu Ermeni lobisinin ABD Kongresi’nden ‘soykırım’ kararı çıkarma çabaları. ABD Başkanı Barack Obama’nın seçim kampanyasında ‘soykırımı tanıma’ vaadine karşın, işbaşı yaptıklarından beri Washington Türkiye ile Ermenistan arasındaki yakınlaşma sürecini önplana çıkarıyor. 

Rusya somut öneri bekliyor
Salı-çarşamba İsrail-Batı Şeria’ya gidecek eski first lady, cuma Cenevre’de Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşüp silahsızlanma anlaşmaları üzerinden ilişkilerinde yeni sayfa açmanın zeminini arayacak. Dün Rus Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, en büyük sorunu oluşturan Doğu Avrupa’ya Amerikan füze kalkanı kurma planının rafa kaldırılmasıyla ilgili Obama yönetiminden somut öneri beklediklerini belirtti. (Dış Haberler)