Hillary'den müjde: Obama bir ay içinde Türkiye'ye gelecek

Hillary'den müjde: Obama bir ay içinde Türkiye'ye gelecek
Hillary'den müjde: Obama bir ay içinde Türkiye'ye gelecek

Ortak basın toplantısı neşeli geçti. Clinton Irak?tan çekilirken Türkiye rotasını kullanma konusunda kesin konuşmazken, Babacan bu yolda destek vaat etti. FOTOĞRAF:YAVUZ ÖZDEN

ABD Dışişleri Bakanı, Ankara'da Obama'nın 'Dostluğumuzu geliştirmek için bir ay içinde Türkiye'yi ziyaret edeceğim' mesajını açıkladı. Ortadoğu barışına vurgu yapan Hillary, Erdoğan'a 'Sadece Türkiye'nin değil, Ortadoğu'nun liderisiniz' diye iltifat etti
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - ABD Başkanı Barack Obama bölge turu kapsamında Türkiye’ye önce Ortadoğu Temsilcisi George Mitchell, ardından Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ı yollarken, Clinton aracılığıyla Ankara’ya “Dostluğumuzu güçlendirmek için bir ay içinde Türkiye’de olacağım” mesajını gönderdi. Koltuğa oturduğu 20 Ocak’tan itibaren 100 gün içinde bir Müslüman ülkeyi ziyaret edip İslam alemine seslenmek istediği bilinen Obama, diğer yandan 31 Mart-5 Nisan arası eşiyle birlikte çıkacağı ilk Avrupa turunda Londra’daki G20 zirvesine katılıp NATO’nun 60. yaşı çerçevesinde Fransa ile Almanya’ya gidecek. Hem Müslüman hem Avrupa ülkesi konumundaki Türkiye, 6 Nisan’da Medeniyetler İttifakı toplantısına evsahipliği sebebiyle bu tur kapsamına alınabilir. O takdirde Obama’nın Kanada, Britanya, Fransa, Almanya ve Çekya’dan sonraki altıncı, ama ilk Müslüman durağı olacak.
“Kesin tarih kısa sürede açıklanacak. Dün vardığımız bu kararın planını yapmaya yeni başladık. Perşembe gecesi Ankara’ya uçarken ziyareti açıklamam için Beyaz Saray’dan telefon aldım” diyen Hillary, bir gazetecinin Obama’nın vaadindeki Müslüman ülkenin Türkiye olup olmadığını sorması üzerine, “Hayır” diyerek yer ve zamanlama çalışmalarının devam ettiğini belirtti.
Eski first lady, yeni dışişleri bakanı dün ilgi odağı olduğu Ankara’da sırasıyla Başbakan Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. Clinton’ın “Yeni ABD yönetimi gelecekte Türkiye ile çalışmayı o kadar çok istiyor ki, bunu göstermek için Obama bir ay içinde Ankara’da olacak” mesajını vermesiyle ziyaretin hazırlıklarına başlayan taraflar, “Obama, dünyayı Türkiye’nin yardımıyla değiştirecek” yorumunu yapıyor. 

‘Suriye-İsrail için müteşekkiriz’
Temaslarında Türkiye’nin Suriye ve İsrail’i bir araya getirme konusunda oynadığı liderlik rolü için müteşekkir olduklarını ileten Clinton, Erdoğan’a “Yalnızca Türkiye’nin değil, Ortadoğu’nun liderisiniz. Türkiye’nin liderlik rolüne müteşekkiriz” iltifatında bulundu. AKP’nin Hamas ile diyaloğuna yönelik eleştirilere “İsrail ile de diyalogdan kaçınmayın. Kavga istemiyoruz” diye denge getiren Clinton, Ortadoğu  barışını Türk katkısıyla sağlama kararlılığını vurguladı. 

Erdoğan raporun hesabını sordu
ABD Dışişleri’nin 2008 insan hakları raporunda Türkiye’ye insan hakları, ifade, basın özgürlüğü ve demokrasi alanında sorunlar yaşandığı eleştirisi getirmesine kızmış olan Erdoğan, sözünü tutuh  Clinton’a “Çok, ağır değil mi” diye sordu. “Daha çok demokrasi istiyoruz, olay bu. Türkiye’nin tablosunu çıkardık. Demokratik reformlarınızı destekliyoruz” yanıtını aldı.

ABD’ye Irak-Afganistan vaatleri
Babacan ile görüşmesinde Amerikalı kadın bakan, Kıbrıs için “Çözüm istiyoruz. Tarafları sonuna dek  zorlayacağız. Bu iş bitecek” derken Türkiye’nin AB üyeliği sürecine ABD desteğinin daha artacağı güvencesini de verdi. Babacan’ın İran ve Hamas için “Diyalogdan kaçmayın” tavsiyesini not almakla yetinen Clinton, “Şam’da iki temsilcimiz var. Suriye ile barış görüşmelerini Türkiye’nin desteğiyle yürüteceğiz” dedi. Babacan, ABD’nin Irak’tan çekilirken Türkiye’den her desteği göreceğini söyleyip “Afganistan’da da farkımızı göreceksiniz” vurgusu yaptı.  
Ortak basın toplantısında Türkiye ile ABD’nin her zor zamanda ‘omuz omuza’ durduğunu vurgulayan Clinton, “Dostluğumuz zor zamanlarla sınırlı olmayacak. Her daim dost olacağız” dedi. Bu dostluğu derinleştirmek için Ankara’ya geldiğini, eski başkan eşiyle Türkiye’ye 1999 depreminin ardından yaptıkları ziyareti unutamadığını anlatan Clinton, “Ortak düşman PKK’yla birlikte mücadele edeceğiz” vurgusu yaptı. 

‘İsrail-Suriye arabuluculuğu bitmedi’
İsrail-Filistin çözümünün iki devlette olduğu ve Türkiye’nin çözüm yolunda kilit önem taşıdığına inandıklarını belirten Clinton, Şam’a elçi atayıp atamayacakları sorusu üzerine bundan sonraki aşamayı henüz kararlaştırmadıklarını dile getirdi. Babacan da, Türkiye’nin iki taraf da isterse İsrail ile Suriye arasında yeniden arabuluculuk yapabileceğini söyledi.

Gül’ün Obama memnuniyeti
Cumhurbaşkanı ise ABD Dışişleri Bakanı’na öncelikle Başkan Obama’nın Türkiye’yi ziyaret edecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. ABD ile işbirliğinin sürmesine çok önem verdiklerini söyleyen Gül, ABD’nin Türkiye’nin AB üyeliği sürecine vereceği desteğe de teşekkür etti. Clinton ise Gül’ün Ekonomik İşbirliği Teşkilatı toplantısı için İran’a yapacağı ziyareti yakından izleyeceklerini vurguladı.

Eski first lady Ankara’dan yıldız gibi gelip geçti
ANITKABİR RÜZGÂRI: Anıtkabir ziyaretinde sempatik tavırlarıyla dikkat çeken Clinton, kendisini izleyen halkı el sallayarak selamladı. Palto giymediği için üşüyen Clinton, Atatürk mozolesine çelenk koyup özel deftere“Bu büyük ülkenin kurucusuna saygımızı ve Amerikan halkının dostluğunu göstermek için ülkem adına burayı bir kez daha ziyaret etmekten onur duyuyorum” diye yazdı. Ziyaretiyle dünyada barış ve refahı amaçladığını da söyledi.
EKONOMİK ÖNLEMLERİ SORDU: Babacan, Türkiye’nin aldığı önlemlerle ekonomisinin nispeten krizden korunabildiğini söyleyince Clinton, “Neler yaptınız” diye sordu.
SEKRETER UNUTULDU: Clinton’ı götürecek uçak bir sekreterin ABD elçiliğinde unutulması üzerine apronda 10 dakika bekledi. Bu yüzden yolların kesilmesi nedeniyle Türk Dışişleri Müsteşarı havaalanına gelmekte gecikti. Uçak biraz daha bekledikten sonra sekreteri geride bırakarak ABD’ye hareket etti.

ABD ile yeni belge açıklandı
Temmuz 2006’da ‘ortak vizyon ve yapılandırılmış diyalog belgesi’ imzalayıp, barış, demokrasi, özgürlük, refah ilkelerine bağlılık açıklamış ABD ile Türkiye, dün iki sayfalık ortak açıklamayla bu belgeyi teyit etti. Belgede yakın işbirliği taahhüt ediler konular şunlar:

* Gazze’de yaşanan insani krizin hafifletilmesi. İsrail-Filistin sorununun iki devlete dayalı çözümü dahil Arap-İsrail ihtilafının kalıcı çözümüne destek. 

* Enerji arzı güvenliğinin güçlendirilmesi. Hazar ve Irak enerjisinin dünyaya ulaşması için güney koridoru gaz-petrol altyapısının geliştirilmesi. 

* Türkiye ile Ermenistan’ın ilişkilerinin normalleştirilmesi çabasına ABD’nin de destek olması. Balkanlar’da işbirliğinin devamı. 

* Kıbrıs’ın BM himayesinde kapsamlı ve iki tarafın kabul edebileceği çözüme kavuşturulmasının kuvvetle desteklenmesi ve bu çerçevede Kıbrıs Türklerine tecridin sona erdirilmesi. 

* Ortak düşman PKK ve Kaide başta olmak üzere terörizme karşı mücadelede iki ülke arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi. ABD’nin Türkiye’nin PKK’ya karşı operasyonlarına istihbarat desteğini sürdürüp artırması.

* Türkiye’nin katkılarının sürmesi dahil Afganistan’da işbirliğinin devamı.

* BM kararları dahilinde kitle imha silahları ile bunların fırlatma vasıtalarının bölgede ve ötesinde yayılması tehdidi dahil işbirliği.

* ‘Genç Türkiye/Genç Amerika: Yeni Çağ İçin Yeni İlişki’ girişimiyle yeni yetişen Türk ve ABD liderlerinin yaşamı olumlu etkileyecek açılımlar yapmalarını mümkün kılmak ve geleceğin liderleri arası bağlara yatırım yapmak.