Hillary'le gündemde yok yok

Hillary'le gündemde yok yok
Hillary'le gündemde yok yok

ABD ve Rusya, ilişkileri yeniden başlatma sözü ederken, Clinton dün Rus muadili Sergey Lavrov?a sembolik bir ?yeniden başlat tuşu? hediye etti.

ANKARA - ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ilk Ortadoğu turu kapsamında dün gece Ankara’ya geldi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan’la görüşecek olan Clinton’la temasların odağında ABD’nin Irak’tan çekilmesine yardım, Afganistan’da NATO’ya destek, ABD Kongresi’ndeki ‘Ermeni soykırımı’ tasarısı gibi çetrefilli konular var. Dışişleri sözcüsü Burak Özügergin, “Ziyaret stratejik ortaklığın teyidi bakımından önemli” vurgusu yaparken yeni ABD yönetimiyle her düzeyde danışma ve işbirliğinin sürdüğünü belirtti.
NTV’de Müjde Ar, Pınar Kür ile Aysun Kayacı’nın sunduğu ‘Haydi gel, bizimle ol’ programı ve Kanal D’den Mehmed Ali Birand’a konuk olup Türk halkına seslenme fırsatı da bulacak Clinton’ın temaslarında şu konular ele alınacak:
Erdoğan’ın özel gündemi: Başbakan Clinton’a hükümetin basına baskı yaptığına dair ABD Dışişleri’nin yıllık insan hakları raporunu soracak.
Ortadoğu: Türkiye, İsrail-Filistin sürecinden Hamas’ın dışlanmaması tezini yineleyip Hamas ile Fetih’in uzlaşması için atılan adımları anlatacak.
İran ve Suriye açılımı: Clinton, Tahran ve Şam’la diyalog planlarını anlatıp İran’ın nükleer programıyla ilgili destek isterken Ankara, İran’ın mesajını iletecek. Türk tarafı ayrıca Gazze saldırısıyla yara alan İsrail ile Suriye arasındaki arabuluculuk rolüne dair verilecek.
Irak: Irak’tan çekilirken İncirlik Üssü’nün kullanmı ve PKK’ya karşı işbirliği konuşulacak. Babacan, Irak’tan çekilme planına destek açıklamıştı. Clinton da Irak’taki PKK varlığına karşı işbirliğinin devam edeceği güvencesi verecek.
Afganistan: Ağustosta ISAF’taki ‘muharip olmayan’ asker sayısını artırmayı planlayan Türkiye, ‘muharip asker’ talebiyle karşılaşacak. Ankara’nın yanıtı büyük olasılıkla olumsuz.
Ermeni tasarısı: Kapsamlı Kafkasya dosyası hazırlayan Türkiye, Gül’ün başlattığı Ermenistan açılımını anlatıp Ermeni tasarının Kongre’den geçmesinin zararlarını vurgulayacak. 

Financial Times: İlişkiler tehlikede

Britanya gazetesi Financıal Times da dünkü haberinde Ermeni tasarısının ABD Kongresi’nde ele alınması girişimlerinin Ankara ile ilişkileri tehdit edeceği uyarısına yer verdi. Ankara’nın 2007’de İncirlik’i kapatma kozuyla tasarıyı önlediğini anımsatan gazete, “Başkan Barack Obama kampanya sözünü yerini getirmeme ile stratejik müttefikiyle eskiye dayalı savunma bağlarını riske etme seçeneğiyle karşı karşıya” tespitini yaptı. ABD’nin Irak’tan çıkışta ve Afganistan’da Türkiye’ye ihtiyacı olduğu sırada tasarının gündemde olduğunu kaydeden gazete, Erdoğan’ın Davos çıkışının Kongre’de tasarının lehine atmosfer yarattığına dikkat çekti. 

TBMM?heyeti memnun

AKP’li Murat Mercan başkanlığındaki TBMM Dışişleri Komisyonu heyeti de, Washington’da Kongre üyeleri ve Yahudi kuruluşlarıyla temaslar yürütüyor. Mercan, temasların sonucunu “Türkiye ve önemini iyi anlayan bu kadar olumlu bir atmosfer görmemiştim” diye özetlerken, AKP’li Suat Kınıklıoğlu, Yahudi kuruluşlarının ‘Türkiye-İsrail ilişkileri önemli, Davos yol kazasıdır, ilişkiler devam etmeli’ mesajını aktardı. (FT, aa)