Hintli 'Haydutlar Kraliçesi' politikada

Hindistan'ın etrafa korku salan 'Haydutlar Kraliçesi' siyasete atılıyor. 13 yaşındayken Uttar Pradeş eyaletinde haydutlarca kaçırılmasından sonra fırtınalı bir hayata atılan Seema Parihar...

YENİ DELHİ - Hindistan'ın etrafa korku salan 'Haydutlar Kraliçesi' siyasete atılıyor. 13 yaşındayken Uttar Pradeş eyaletinde haydutlarca kaçırılmasından sonra fırtınalı bir hayata atılan Seema Parihar, hafta sonu Bhadoi bölgesindeki araseçimde Adalet Partisi'nin adayı olarak alt meclis Lok Sabha'ya girme mücadelesi verecek.
Cinayet, hırsızlık, yağma ve adam kaçırma gibi 29 ayrı suçtan yargılanan kadın haydut, 36 yıllık hayatı boyunca 70 kişiyi öldürmüş, 200 kişiyi kaçırmış ve 30 evi yağmalamış. Parihar'ın rol modeli ise neredeyse aynı hayatı yaşadığı ülkenin ilk 'Haydutlar Kraliçesi' olan milletvekili Phoolan Devi. 11 yaşında yaşlı amca oğluyla zorla evlendirilen Devi, kocasının tecavüzlerine dayanamayıp 13 yaşındayken dağa kaçmış, soygunlar ve cinayetlerle geçen bir hayatın ardından 1994'te vekil seçilmiş, Temmuz 2001'de üst kastlara mensup Hintlilerin silahlı saldırısında ölmüştü. Parihar da kendisini kaçıran haydutların defalarca tecavüzüne uğramış ve çete lideriyle zorla evlendirilmiş. Daha sonra çete lideri olan Parihar, şiddetten bıktığı ve oğlunun da kanun kaçağı olmasını istemediği için 2003'te polise teslim olurken, hayatının anlatıldığı 'Yaralı' adlı bir filmde oynamış. Parihar şimdi, eskiden Devi'nin oturduğu koltuk için yarışıyor ve 'selefine' hayranlığını "Yeni Phoolan olmak istiyorum. Yoksullar ve ezilmişler için çok çalıştı. Ama onun yerini almak değil, tamamlayamadığı işleri tamamlamak istiyorum" diyor. (Independent)