Hintlilere rengârenk lider

Hindistan'da önceki gün meclisteki oylamayla ülkenin ilk kadın devlet başkanı seçilen 72 yaşındaki Pratibha Patil'in başı patavatsızlıkları yüzünden dertte.

YENİ DELHİ - Hindistan'da önceki gün meclisteki oylamayla ülkenin ilk kadın devlet başkanı seçilen 72 yaşındaki Pratibha Patil'in başı patavatsızlıkları yüzünden dertte. Kongre Partisi lideri Sonia Gandhi ve Gandhi ailesine sadakatiyle tanınmış Patil, daha koltuğuna oturmadan 'Göreve uygun değil' tartışmaları yarattı.
'Guru ruhuyla konuştum'
Televizyonda ölülerle konuştuğunu söyleyip "Ölmüş bir guru, beni daha büyük sorumluluklar almam için uyardı" demiş olan Patil, peçeye dair yorumuyla da Müslümanları ayaklandırmıştı. Kadın siyasi, peçenin kadınları 'işgalci Müslüman' erkeklerden korumak için ülkeye getirildiğini söyleyip "Hindistan'da kadınlar artık daha bağımsız ve hayatın her alanında önde, peçenizi çıkarın" çağrısı yapınca büyük tepki çekmişti.
Eski bir avukat olan Racasthan eyaleti valisi Patil'in en büyük destekçisi ise kadın ve İtalyan kökenli olduğu için başbakanlığı engellenen Sonia Gandhi. Gandhi, Patil için, "Seçilmesi, cinsiyet eşitliği davamıza yardımcı olacak" demişti. Ancak Patil, ağabeyini bir cinayet ve kocasını bir intihar davasında koruyarak 'adam kayırmacılıkla' suçlanıyor.