Hitler bıyığını gaz saldırıları yaratmış

Nazi lideri Adolf Hitler'in, kenarlarını kırpıp ortada kalın bir şerit biçiminde bıraktığı o ünlü bıyığının şekline meğer kendisi değil Alman ordusu karar vermiş.

BERLİN - Nazi lideri Adolf Hitler'in, kenarlarını kırpıp ortada kalın bir şerit biçiminde bıraktığı o ünlü bıyığının şekline meğer kendisi değil Alman ordusu karar vermiş. Hitler, 1. Dünya Savaşı'nda Britanyalıların hardal gazı saldırılarına karşı gaz maskesi takabilmek için ordunun emriyle posbıyıklarını feda etmiş. Zira Hitler'in posbıyıklarıyla ordunun yeni kullandığı gaz maskelerini takıp nefes alabilmesi mümkün değilmiş.
Hitler'le aynı birlikte olan Alexander Moritz Frey'in hayatını kaleme alan Stefan Ernsting'in ortaya çıkardığı bu gerçek, tarihçilerin 'Hitler'in sadece o dönemin modasını izlediği' inancını yıktı. Frey, 'Meçhul Asker: Hitler'in Kişisel Anıları' adlı günlüklerinde Hitler'le 1915'teki ilk karşılaşmalarını şöyle anlatmış: 'Gece ilk havan topları düşer düşmez, solgun ve uzun boylu bir adam derhal sığınağa indi. Gözleri korku ve öfkeyle parlıyordu. Uzun görünüyordu çünkü çok zayıftı. Yeni gaz maskeleri yüzünden daha sonra kesmek zorunda kalacağı posbıyıkları, dudaklarındaki çirkin yarığı örtüyordu.'Ama posbıyıklarını kesmesi Nazi liderini yaralanmaktan kurtaramadı. Hitler, Britanya'nın Ekim 1918'te Werwick'te hardal gazı saldırısında geçici körlük yaşadı. (Telegraph)