Hitler hakkında en hakiki hakikat!

Almanya, Çöküş filminin yarattığı 'Hitler gibi bir canavar insan olarak sunulabilir mi' tartışmalarının yatışması sonrası, yeni yıla bir ilkle girdi: Hitler'i yatağını ıslatan bir uyuşturucu bağımlısı olarak resmeden ilk komedi filmi.

BERLİN - Almanya, Çöküş filminin yarattığı 'Hitler gibi bir canavar insan olarak sunulabilir mi' tartışmalarının yatışması sonrası, yeni yıla bir ilkle girdi: Hitler'i yatağını ıslatan bir uyuşturucu bağımlısı olarak resmeden ilk komedi filmi. Alman film sektöründe çalışan Yahudi asıllı yönetmen Dani Levy'nin 'Benim Führerim-Hitler hakkında hakikaten en hakiki hakikat' adlı filmi, Charlie Chaplin'in 1940 tarihli 'Büyük Diktatör' filminin ayak izlerini takip ederken, Almanların Nazi geçmişlerine bakışlarıyla ilgili tabuları yıkıyor.
Blondi'ye Nazi selamı
'Hitler'in çocukluğunda babasından yediği kıyasıya dayakların acısını sonradan dünyadan çıkarması' tezini kurcalayan filmde, tek arzusu babası tarafından sevilmek olan, ereksiyon olamayan, küvette savaş gemileriyle oynayan, uyuşturucularını dev küresinde saklayan Nazi lideri portresi çiziliyor. Levy, Çöküş filminin yönetmeni Oliver Hirschbiegel'den farklı olarak gerçekçi bir portre sunmamaya çalışmış. Film, bu minval üzere gidiyor. Hitler, Alsas çoban köpeği Blondi'ye Nazi üniforması giydirip Nazi selamı vermeyi öğretiyor, dev salonda Blondi gibi havlayarak dört ayak üzerinde koşturuyor.
Herkesi gülümseten sahne ise, 1944 sonunda inancını kaybetmiş Hitler'i şevke getirme peşindeki Propaganda Bakanı Joseph Göbbels'in bir toplama kampından sahne sanatları eğitmeni Yahudi Adolf Grünbaum'u çıkarmasıyla başlıyor. Hitler'i Alman halkını ateşleyecek mitinge hazırlamakla görevlendirilen Grünbaum, başbakanlıkta Nazi yetkililerinin saniye başı gökgürültüsü gibi inen 'Heil Hitler' selamıyla karşılanıyor. Göbbels, eğilip Grünbaum'a "Lütfen nihai çözümü kişisel almayın" diyor. Nihai çözüm, Nazilerin soykırım için kullandığı ifadeydi.
Babasının ağlattığı Hitler
Hitler'i öldürme girişimleri sonuçsuz kalan, hatta arada Nazi liderinin gelip yatağına saklanmış bulan Grünbaum'un başı beladaki diktatöre oyunculuk dersleri psikanaliz seanslarına dönüşüyor. Yahudi hoca, Hitler'in çocukluğunda aşırı disiplinli babasını asla memnun edememiş olmasını atlatamadığı sonucuna varıyor. Divana uzanmış Hitler "Bir keresinde babam bir sapan verip 'Yukarıdaki güvercini öldür' dedi. Sapanı attım ve ölü güvercin babamın ayaklarına düştü. Ama o 'Bu bir tesadüftü' deyip yürüyüp gitti" anısını anlatırken, gözlerinden yaşlar akıyor.
Filmin sonunda berberin kazara bıyığının yarısını kestiği Hitler bağırmaya başlayınca, yılbaşı mitingine birkaç dakika kala sesi kesiliyor. Kürsüde Hitler ağzını açıp kaparken sesini taklit eden Grünbaum, metinden sapıp acayip şeyler söyleyerek sonunda Nazi liderine darbeyi indiriyor. Hitler'in 1930'larda Paul Devrient adlı bir oyunculuk hocası olduğu biliniyor.
Çekim Berlin'i ürküttü
Levy, o dönemi yansıtmada Steven Spielberg'in 'Schindler'in Listesi' filminin tersine fantastik ve masalsı bir üslubun daha başarılı olduğu görüşünü savunarak, "Komedi trajediden çok daha yıkıcıdır. Otantik, ciddi bir portrede mümkün olmayan şeyleri vurgulayabilir. Toplu mezarlar üzerinde dans ettiğimi biliyorum. Ama kahkahanın özgürleştirici etkisine hep inandım. Gülmek derin bir siyasi deneyimdir" diyor. Yahudi komedyen Saşa Baron Cohen'in Borat filmine de tam not veren Levy, martta Berlin'deki çekimler sırasında meydanı devasa gamalı haç posterleriyle kaplayıp yüzlerce figürana bu simgeyi sallatıp 'Heil Hitler' diye bağırttığında, turistler kadar Almanlar da donup kalmıştı.
Filmden önce, Walter Mörs'ün kaleminden çıkan Hitler çizgi romanları da Almanya'da büyük ilgi görmüştü. (Der Spiegel)