Hitler, Lenin, Stalin, Castro, Obama!

Hitler, Lenin, Stalin, Castro, Obama!
Hitler, Lenin, Stalin, Castro, Obama!

Başında Che kepiyle sunulan Obama için ?Zengini ye? sloganıyla ?Obamunism? diye bir kavram yaratıldı.

Obama politikaları ve özellikle sağlık reformunu protesto için işini gücünü bırakıp Washington'a akan Amerikalılar, tarih ve ideolojilere dair 'derin bilgilerini' pankartlarına yansıttı. Amerika'yı 'sosyalizme' taşımakla suçlanan Obama; Hitler, Lenin, Stalin, Castro ve Che ile yan yana konuldu

WASHINGTON - ABD’de tüm dünyaya sirayet eden küresel ekonomik krizle baş edebilmek için devasa kurtarma ve teşvik paketleri çıkarılırken, Başkan Barack Obama’nın bunların üzerine sağlık reformu planıyla tüy diktiğini düşünen kesimler önceki gün soluğu başkent Washington’da aldı. Cumhuriyetçi ve muhafazakar kanatlardan gelen on binlerce kişi, federal hükümetin denetimi ve harcamalarının artmasını protesto adı altında, Obama’yı Che ile Castro’dan Hitler, Lenin, Stalin’e ve film kahramanı Joker’dan masal kahramanı Ali Baba’ya uzanan geniş bir yelpazedeki kişiliklerle kıyasladı. Freedomworks adlı halk hareketinin örgütlemesiyle Beyaz Saray önünde toplanıp Kongre’ye yürüyen göstericiler, Obama’yı Amerika’yı ‘sosyalizme’ sürüklemekle suçladı.

Batman’ın Joker’i de yaptılar
Ukrayna göçmeni bir Amerikalı, ‘SSCB’deki sosyalizmden gına gelmişti’ dövizi taşırken, bunun sebebini “Baltimore’dan kalkıp geldim, çünkü pek çok şey bana komünist ülkelerde gördüklerimi hatırlatıyor. Oralarda komünizm yürümemişti, burada da yürümeyecek” diye açıkladı. 11 yaşındaki Quinn Ryan’ın kaldırdığı dövizeyse ‘Hür doğdu, vergilendirilerek öldü’ yazısı uygun görülmüştü. Obama’nın haftaortası sağlık reformunu savunmak için Kongre’de yaptığı konuşma sırasında Cumhuriyetçi bir vekilin savurduğu ‘Yalan söylüyorsun’ ithamını pankartlarına koyan pek çok kişi arasında üşenmeyip Kaliforniya’dan gelmiş Holly ve Nick Bikakis çifti de vardı.
Obama’yı Batman’in Joker’i şekline sokmuş pankartın altına ‘Amerikan değil’, ‘hain’ yazan Maryland’den Lois Calzone, “Obama ya Marksist ya da komünist ama biz değiliz. Bence arkasında Suudi Arabistan var. Kampanyasını finanse eden o kadar parayı nereden buldu ki” dedi. Kızı, “Başkentte gidecek bir kilise belirlememesinin sebebi, Hıristiyan değil, Müslüman olması” diye ekledi. Grubun arasına karışarak onları ilk siyah başkanın iyi niyetliliği konusunda iknaya çalışan Demokrat Parti taraftarı bir üniversite öğrencisi ise “Obama uyuyan hücre. Git, bu mavalları başkasına anlat” karşılığını aldı.

‘Statükoyu kabul etmeyeceğim’
ABD Başkanı ise haftasonunu radyo, televizyon ve internetten sağlık reformunu anlatıp Batı eyaletlerini turlayarak geçirdi. Minneapolis’te 15 bin kişiye “Statükoyu kabul etmeyeceğim. Bu kez değil” diye seslenen Obama, hazine bakanlığı verilerine göre 65 yaş altındaki Amerikalıların yarısının gelecek 10 yılda sağlık sigortasını kaybedeceğini aktarıp, bunların büyük kısmını orta sınıfın oluşturduğunu vurguladı. Sağlık reformundan çıkarları zarar gören lobicilerle sigortacıların Amerikalıları korkutmak için her tür dedikoduyu uydurduğunu belirten Obama, kamu sigortası seçeneği sunmasıyla ilgili de “Amerikalılar özel sigortayı karşılayamıyorsa, onlara bir tercih sunmaya dair temel ilkeden geri adım atmayacağım” dedi. (afp)