Hitler'in ruhu İsrail'de kol geziyor

Yahudilerin çoğunun kendileri için korunaklı cennet olarak gördükleri İsrail'de Nazizm ruhu hortladı. Üstelik neo-Nazi-antisemitik akımın aktörleri İsrailli Yahudiler.

KUDÜS - Yahudilerin çoğunun kendileri için korunaklı cennet olarak gördükleri İsrail'de Nazizm ruhu hortladı. Üstelik neo-Nazi-antisemitik akımın aktörleri İsrailli Yahudiler. İsrail'de bir yılda düzenlenen antisemitik saldırıların sayısı 500'ü buluyor.
1995'te Rusya'dan göç eden Haham Avraham Levine, Yahudi devletinde antisemitizmle karşılaşacağını asla düşünmeyenlerden biriydi. Artık o da neo-Nazi kurbanlarından. Üç ay önce Tel Aviv dışındaki Petah Tikva'da evine giden Levine'ye saldıran kafası kazılı gençler, hahamı evire çevire dövmüş: "Üzerime atılıp vurdular, Rusça anama küfrettiler, sonra sopalarla dövdüler. Kolum kırıldı, ama Tanrı canımı bağışladı."
300 bini Yahudiliğe uzak
38 yaşındaki Levine, yapılan hakaretleri de şöyle aktardı: "Bana 'Zhidler Rusya'ya' diye bağırdılar. Biri Rusya'da bana 'zhid' dese vururum. Bunu İsrail'de nasıl yaparlar?" 'Zhid,' geçmişte Doğu Avrupa'dan Amerika'ya göç eden Yahudileri aşağılamak için 'ucuz' anlamında kullanılan 'kike' kelimesiyle özdeş. Son 15 yılda saldırılar dramatik şekilde artmış. Kurbanlara destek veren Dmir Merkezi Başkanı Zalman Giliçenski, kaydettikleri yıllık antisemitik saldırı sayısının 500 olduğunu söyledi. Saldırganların çoğunun Rusya kökenli Yahudiler olduğunu belirten Giliçenski, "Son dönemlerde bu bir olgu halini aldı. Neredeyse her kentte antisemitik grup var. İsrail'de birkaç yüz neo-Nazi bulunuyor" diyor. Moldova kökenli Giliçenski'ye göre, 1990 sonrası Doğu Bloku'dan gelen 1.2 milyon göçmenden 300 bini kendini Yahudi hissetmiyor, Yahudileri aşırı kaynaklardan okuyan göçmenler kimliğinden yüz çeviriyor.
İsrail polisi ise bu saldırılara antisemitizm yerine 'vandalizm' demeyi tercih ediyor. Petah Tikva karakolu da bunun bir eğilim olmadığı savında. Ancak Giliçenski devleti gerçeğe gözlerini kapamakla suçluyor: "İsrail dışarıda antisemitizm eleştirisi için çok atik, ama içerdekiler karşısında sessiz. İsrail'deki antisemitizm Avrupa'dakinden çok daha tehlikeli, çünkü potansiyel hedef çok."
Kavgam'dan alıntılar
Yad Vaşem Soykırım Müzesi Başkanı Avner Şalev, özellikle Ukrayna'daki popüler antisemitik klişelerin İsrail'e yansıdığı görüşünde. Resmi istatistiklere antisemitizm olarak geçmese de son yıllarda onlarca okul ve sinagoğun duvarlarına swastika (gamalı haç) ve Rusça faşist sloganlarının yazıldığı bir gerçek. Mayıs 2005'te Petah Tikva'daki büyük sinagog böyle bir saldırıya maruz kalmış, ayrıca swastika taşıyan Sovyet asıllı bir asker tutuklanmıştı. Kısa süre sonra da İsrail'de ilk neo-Nazi web sitesi açıp Hitler'in 'Kavgam' kitabından alıntılar yapan bir asker yargılanıp 200 saatlik zorunlu kamu hizmeti cezası almıştı.