Hizbullah güneyde 'toprak ağası' oluyor

Lübnan'da İsrail'in geçen yılki saldırısından muzaffer çıkarak daha güçlenen Şii Hizbullah örgütünün güneyde toprak satın alarak İsrail'e karşı mevzilerini sağlama aldığı ileri sürüldü.

BEYRUT - Lübnan'da İsrail'in geçen yılki saldırısından muzaffer çıkarak daha güçlenen Şii Hizbullah örgütünün güneyde toprak satın alarak İsrail'e karşı mevzilerini sağlama aldığı ileri sürüldü. Lübnan'daki Litani nehrinin güneyinde BM gücünün İsrail sınırında oluşturduğu tampon bölge yer alıyor. Sunday Telegraph'a göre Hizbullah, Litani nehrinin kuzeyinde stratejik önemdeki vadilerin bulunduğu bölgelerden toprak satın alıyor.
Nehrin güneyinde çoğunluğu Şii olan 20 bin Lübnan ve 13 bin BM askeri konuşlu. BM askerleri, günde yüzlerce kez devriyeye çıkıyor, ama yetkileri nehrin çizdiği tampon bölge sınırında sona eriyor. Buradaki vadilere konuşlanan Hizbullah'ın, İsrail kentlerini roketle vurma menzilinde tuttuğu belirtiliyor. Geçmişte Hıristiyan ya da Dürzi olan Çbayil gibi altı- yedi köy artık Hizbullah'la bağlantılı olduğu iddia edilen işadamı Ali Taceddin'in kontrolünde. Sivil giyimli sakallı gençler dışarıdan gelenleri "Güvenlik sebepleriyle kapalı" diyerek köylere sokmuyor. Vadinin batı yakasına dikilen tabelada da 'Giriş yasaktır. Hizbullah bölgesi' yazıyor. Çevresinde üniformalı, Kalaşnikof'u, telsizli delikanlılar dolaşıyor.
'Şiilere toprak satmak yasak' fetvası
Sierra Leone'de elmas ticaretinden kazandığı parayla Lübnan'da inşaat şirketi kuran Taceddin, Hizbullah adına hayır işleri de yürütüyor. İsrail'in yıktığı on binlerce binanın Hizbullah tarafından yeniden inşa edildiği 'Cihad el Bina' kampanyasının başını çektiği sanılıyor. Taceddin Hizbullah'la bağını reddederken, Hıristiyan ve Dürzi liderler kendisini İran'ın gönderdiği parayla gerçek değerinin dört katı para önererek köylüleri baştan çıkarmakla suçluyor. Dürzi şeyhleri çareyi Şiilere toprak satışını yasaklamakta ararken, zengin Hıristiyanlar da Şiilere kaptırmamak için bölgedeki toprakları satın almaya çağrılıyor. Hizbullah karşıtları örgütün etkinlik alanının güneyden Bekaa Vadisi'ne kadar uzanan bir kuşak oluşturacağı kaygısını dile getiriyor. (Telegraph)