Hizbullah'ın genel grevi Lübnan'ı yakıyor

Lübnan'da Batı destekli Fuad Sinyora hükümetini 'milli birlik hükümeti'ne mecbur etmek, olmazsa devirmek için 1 Aralık'tan beri Beyrut'ta çadır eylemi yapan Hizbullah liderliğindeki muhalefet, dün bir günlük genel grevle ülkeyi felç etti.

BEYRUT - Lübnan'da Batı destekli Fuad Sinyora hükümetini 'milli birlik hükümeti'ne mecbur etmek, olmazsa devirmek için 1 Aralık'tan beri Beyrut'ta çadır eylemi yapan Hizbullah liderliğindeki muhalefet, dün bir günlük genel grevle ülkeyi felç etti. Ülke genelinde anayolları kapatan göstericilerle hükümet yanlıları arasında çıkan çatışmalar, üç kişinin ölümüne 133 kişinin yaralanmasına yol açarken, manzara 1975-1990 iç savaşını çağrıştırdı. Hükümet grevi 'darbe girişimi' olarak niteledi.
Beyrut karardı, kepenkler indi
Suriye yanlısı iki Şii örgüt Hizbullah ile Emel ve Michel Aun liderliğindeki Hıristiyan muhalefet, hükümet binaları önünde çadır kurarak başlattığı kampanyanın 54. gününde, bir günlük genel grevle iktidara 'altın vuruşu' yapmayı denedi. Dün ülke genelinde anayollar trafiğe kapatıldı, lastikler ve eski araçlar yakıldı. Önceki geceden başlayan lastik yakma eylemleri nedeniyle Beyrut'u karabulutlar kapladı. Dükkânlar ve resmi dairelerin büyük bölümü açılamadı. Okullar öğretmen ve öğrencilerin gelmemesi nedeniyle eğitime ara verdi. Beyrut Havaalanı'na giden yol kapanınca bazı yabancı havayolu şirketleri uçuşları iptal etti. Beyrut'u güneyde Sayda ve Sur'a, kuzeyde Trablus'a ve doğuda Beka'ya bağlayan anayollar ulaşıma kapandı.
'Eylem başarıya ulaştı'
Yoğun güvenlik önlemleri alan asker ve polislerin kısa süreli müdahaleler dışında uzaktan izlediği genel greve taraflar arasındaki çatışmaların gölgesi düştü. Hıristiyan yerleşimleri Biblos, Kura, Sofar ve Batrun'da göstericiler üzerine ateş açıldı. Ülkenin kuzeydeki Hıristiyan köyü Halba'da hükümet yanlısı Gelecek Hareketi ile Suriye yanlısı Sosyal Milliyetçi Parti taraftarları arasında silahlı çatışma çıktı. Beyrut'ta Lübnan güvenlik güçlerinin kısa süreli müdahaleleri sırasında da yaralananlar oldu. Ülke genelinde üç kişi hayatını kaybederken, 35'i ağır olmak üzere toplam yaralı sayısı 133'ü buldu. Muhalif gruplar akşam saatlerinde grevi sona erdirme kararı alarak barikatları kaldırmaya başlarken, "Eylem başarıya ulaştı. Hükümete iyi bir uyarı oldu" açıklamasını yaptı. Muhalefet ileride daha geniş eylemler yapılacağı uyarısında da bulundu.
'Hükümete karşı darbe girişimi'
Sinyora, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ı uluslararası topluma 'karışık bir Lübnan' manzarası sunarak Paris'te yarın yapılacak yardım konferansını sabote etmekle suçladı. 2004'te suikasttan kurtulan İletişim Bakanı Mervan Hamadeh de, grevi 'hükümete karşı darbe girişimi' olarak niteledi.
'Ülkeyi felç eden terörizm'
Devlet Bakanı Ahmed Fatfat, "Muhalefet güçle iktidarı ele geçirmeye çalışıyor" diye çıkıştı. Dürzi vekil Ekrem Şehayyeb de, tarafsız' duran orduyu müdahaleye çağırıp, aksi halde iç savaş çıkacağını öne sürdü. Hıristiyan Lübnan Güçleri Başkanı Samir Geagea, "Bu demokraki ve özgürlük değil. Ülkeyi felç eden bir terörizm" tepkisini verdi.
Geçen yaz İsrail'le 34 günlük savaştan muzaffer çıkan Hizbullah, 40 milyar doları bulan kamu borçları altında ezilen hükümete daha fazla bakan sokmak ve Aun'u da katmak istemişti. Bu talebi reddedilince de koalisyondan çekilmişti.
Ardından Falanjistlerin vârisi olan Sanayi Bakanı Piyer Cemayel'in suikasta kurban gitmesiyle Suriye yanlılarının suçlandığı bir atmosfer oluşmuştu. Hükümet ise, Suriyeli yetkililerin suçlandığı eski Başbakan Refik Hariri suikastıyla ilgili uluslararası mahkeme kurulmasına onay vermişti.
Bush yönetimi, yarınki Paris konferansını Batı yanlısı ve Suudi destekli Fuad Sinyora hükümeti destek gösterisine dönüştürmeye çalışıyor. Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicholas Burns, "Paris'te Sinyora'ya muazzam bir uluslararası destek gösterisi göreceksiniz" dedi. AB dönem başkanı Almanya'dan yapılan açıklamada da şiddet olaylarından duyulan endişe dile getirilirken, diyalog çağrısı yapıldı. (Dış Haberler)