'Hızlı treni Rus milliyetçiler raydan çıkardı'

'Hızlı treni Rus milliyetçiler raydan çıkardı'
'Hızlı treni Rus milliyetçiler raydan çıkardı'

Hızlı ve konforlu olması nedeniyle yabancı turistlerin tercih ettiği Nevski Express treninin raydan çıkmasıyla 39 kişi öldü. FOTOĞRAF: AP

MOSKOVA - Rusya, Moskova-St.Petersburg treninin büyük bir patlamanın ardından raydan çıkmasıyla gelen felaketle sarsıldı. Önceki gece yaşanan olay, 39 kişinin ölümüne ve 105 kişinin yaralanmasına yol açarken savcılık ‘terör saldırısı suçlamasıyla’ soruşturma başlattı.
Rus internet siteleri ise hızlı tren Nevski Express’i başkent Moskova’nın 350 kilometre kuzeyinde Tver ve Novgorod bölgeleri arasında raydan çıkaran saldırının ardında göçmen karşıtı milliyetçi bir grubun olduğunu iddia etti. Yabancı turistlerin tercih ettiği Nevski Express’in 14 vagonundan dördü raydan çıkarken yolcular büyük bir patlama sesi işittiklerini ve yerde 1 metre çapında bir çukur oluştuğunu anlattı. 661 yolcu arasındaki polis yetkilisi Andrei Abramenko “Vagonlardan ikisi tamamen devrildi. İnsanlar metal yığınlarının altında kaldı” derken Demir Yolları Genel Müdürü Vladikir Yakunin “Nevski Express’in raydan çıkmasına, bir bombanın patlamasının yol açtığına dair maddi deliller var” dedi. Ardından  federal soruşturma bürosu sözcüsü Vladimir Markin “Terörist saldırı olduğundan eminiz. Bomba kalıntıları bulundu” açıklamasını yaptı. FSB Başkanı Aleksander Bortnikov’dan “Saldırıda 7 kg TNT’ye eşdeğer patlayıcı kullanıldı” bilgisini alan Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev bakanlara “Kaos çıkmasını önleyin, bölgede gerilim var” uyarısı yaptı. 

Zanlı ‘Combat 18’
Olağan zanlı olarak Kafkasya’daki direnişçiler akla gelirken aşırı milliyetçi örgüt ‘Yasadışı Göçe Karşı Hareket’in sitesinde ‘Combat 18’ adlı milliyetçi bir örgütün saldırıyı üstlenip ‘Bu bir satotajdır’ dediği aktarıldı. Ağustos 2007’de aynı hatta bir treni hedef alan bombalı saldırıda 60 yolcu yaralanırken Çeçenler yada aşırı Rus milliyetçiler sorumlu tutulmuştu. (Dış Haberler)