Hâlâ çözülmemiş sorunları var

16 yıl önce komünist rejimden çıkarak piyasa ekonomisine geçmeye çalışan Romanya ve Bulgaristan, yaklaşık 12 yıllık AB'ye hazırlık sürecine karşın hâlâ bazı eksikliklerini tam olarak gideremedi.

BÜKREŞ/SOFYA - 16 yıl önce komünist rejimden çıkarak piyasa ekonomisine geçmeye çalışan Romanya ve Bulgaristan, yaklaşık 12 yıllık AB'ye hazırlık sürecine karşın hâlâ bazı eksikliklerini tam olarak gideremedi. 2000'de başladığı müzakereleri 2004'te tamamlayan her iki ülke de, ekonomik alanda önemli adımlar attı. En büyük sorunların başında ise yolsuzlukla mücadele, adli reformların tamamlanmaması ve tarım sektöründeki yapısal eksiklikler var.

  • İki ülkenin ekonomileri de hızla büyüyor. 2006'daki ekonomik büyümenin Romanya'da yüzde 7, Bulgaristan'da da yüzde 5.5 olması bekleniyor. Ancak Eurostat istatistiklerine göre iki ülke de, AB'nin en yoksul ülkeleri. Zira gayrisafi milli hasıla ve kişi başına düşen gelirde, AB ortalamasının üçte birini zar zor yakalıyorlar. Maaş ortalamasında da AB standartlarına ulaşılmış değil. Romanya'da aylık ortalama maaş 305, Bulgaristan'da ise 180 avro.
    AB yardımı kesebilir
  • Eski solcu Başbakan Adrian Nastase dahil yolsuzlukla suçlanan 'büyük siyasi balıkları yakalamaya' yönelik çabaların sürdüğü Romanya, hâlâ AB'nin açık ara en 'yolsuz ülkesi'. Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün Dünya Yolsuzluk Raporu'nda Romanya, 163 ülke arasında 84. sırada yer alıyor.
  • Bulgaristan'da, Sovyet dönemi gizli servislerinin eski üyelerinin oluşturduğu organize suç çeteleri, ekonominin büyük kısmını kontrol ediyor. AB, Sofya'nın 2001'den beri organize suç çetelerinin işlediği 150 cinayet davasında, tek bir zanlıyı bile mahkûm etmeyi başaramamasından şikâyetçi.
  • İki ülke de, altı ayda bir AB'ye reformların uygulanmasıyla ilgili rapor verecek. Yolsuzlukla mücadelede tatmin edici adım atmazlarsa AB tarım, ulaşım, çevre korumayı destek için vaat ettiği 40 milyar avroluk fonu kesebilir.