HÖH Sofya'dan sonra Brüksel'de

Organize suç ve yolsuzluğa batmış Bulgaristan ile Romanya'nın yılbaşında katıldıkları AB'ye aslında hazır olmadıklarının sinyali sandıktan geliyor. Romanya'da yolsuzlukla mücadele yanlısı Devlet Başkanı Traian Basescu'yu referandumla azil girişiminin...

SOFYA - Organize suç ve yolsuzluğa batmış Bulgaristan ile Romanya'nın yılbaşında katıldıkları AB'ye aslında hazır olmadıklarının sinyali sandıktan geliyor. Romanya'da yolsuzlukla mücadele yanlısı Devlet Başkanı Traian Basescu'yu referandumla azil girişiminin halktan dönmesi sonrası, Bulgaristan'da ilk kez düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) seçiminden de yolsuzlara uyarı çıktı. Mafya cinayetlerinin hâlâ gündelik işlerden olduğu Bulgaristan kopan en büyük yolsuzluk skandalının gölgesinde seçime gidince, iktidardaki Sosyalistleri protesto oyları yeni kurulan Avrupa yanlısı bir partiyle Türk azınlığın partisine yöneldi.
'Türkçe resmi dil de olur!'
AP seçimlerine genel ilgisizliğe Bulgarların siyasetten ümidi kesmesi eklenince, katılım yüzde 30'da kaldı.
Ama üçlü koalisyonun ortağı Türk azınlığın Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) kıl payı üçüncü çıkması, nüfusun yüzde 10'unu oluşturan Türklerin yüksek katılımına işaret. HÖH'ten daha az oyla dördüncü gelen ırkçı ATAKA'nın lideri Volen Siderov, seçim sonrası kin kustu. Kampanyasında Eyfel Kulesi gibi Avrupa abidelerini tepelerine minare geçirilmiş gösteren poster ve klip yayımlamış Siderov, bu kez HÖH'ün oy satın aldığını ve HÖH listesinden AP'ye gireceklerin Türkiye için çalışacaklarını iddia etti: "AP'ye Sofya'nın değil, Ankara'nın parlamenterleri gidiyor. Yakında Bulgaristan'da Türkçe resmi dil olarak ilan edilebilir." Türkiye karşıtlığıyla tanınan Güçlü Bulgaristan İçin Demokratlar'ın lideri İvan Kostov ise, partisi barajı aşamayınca istifa etti.
Bulgarlar, ırkçılara itibar etmek yerine, Sofya Belediye Başkanı Boyko Borisov'un yeni kurduğu Avrupai Girişim İçin Vatandaşlar'ını (GERB) yüzde 21.69 oranında oyla birinci parti yaptı. Sonuçların açıklanması sonrası erken seçim çağrısı yapan Borisov, eski bir emniyet müdürü olarak da yolsuzlukla mücadele mesajı veriyor. 1980'den beri karateyle uğraşan Borisov, milli takımda oyunculuk ve koçluğun yanı sıra hakem olarak da görev aldı. Sosyalist Parti'yi ise, başını Ekonomi ve Enerji Bakanı Rumen Ovçarov'un çektiği üst düzey yetkililerin devlet şirketlerini soyup karapara aklayan ünlü bir işadamı hakkındaki yolsuzluk soruşturmasını engellemesi skandalı yaktı. Ovçarov'un bakanlığının askıya alınması ve iki bakan yardımcısının kovulmasına karşın, Sosyalistler üçte bir destek yitirip yüzde 21.41 oranında kaldı.
İktidar ortağı HÖH, yüzde 20.26 oyla üçüncü geldi. HÖH lideri Ahmet Doğan, çok organize ve sorumlu bir kampanya yürüttüklerini, Türk seçmenin de Avrupa'nın değerini bildiğini belirtti. Başbakan Stanişev ise, "Nahoş bir sonuç. AB'ye katılım sonrası halkın daha fazlasını beklediği aşikâr" dedi.
AP'ye gidecek 18 vekilden GERB, Sosyalistler ve HÖH beşer, ATAKA ile hükümetin küçük ortağı eski Kral Simeon'un Ulusal Hareketi üçünü paylaşacak. Bükreş gibi Sofya da, acil reformlara gitmezse 27 Haziran'daki
İlerleme Raporu uyarınca AB yaptırımlarıyla karşılaşacak. (Dış Haberler)