Hollanda'da İslam karşıtı film alarmı

Film yapımcısı Theo van Gogh'un 2004'te İslam toplumlarında kadını konu alan 'Teslimiyet' filmi sonrası bir radikal İslamcı tarafından öldürüldüğü Hollanda'da...

LAHEY - Film yapımcısı Theo van Gogh'un 2004'te İslam toplumlarında kadını konu alan 'Teslimiyet' filmi sonrası bir radikal İslamcı tarafından öldürüldüğü Hollanda'da, aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin lideri Geert Wilders'in Kuran'ı yerden yere vuran görüşlerini içeren filminin yayına hazırlanması hükümeti alarma geçirdi.
Kuran'ın 'korkunç ve faşist bir kitap olduğu ve insanları şiddete sevk ettiğini' kısa filminde anlatacağını söyleyen Wilders'i vazgeçirmek için İçişleri Bakanı Ter Horst, Adalet Bakanı Hirsch Ballin ve Dışişleri Bakanı Maxime Verhagen devreye girdi. Hakaret niyeti olmadığını söyleyip "Bu olursa da çok kötü, ama benim sorunum değil" diyen Wilders daha önce "Kuran, Adolf Hitler'in Mein Kampf (Kavgam) kitabı gibi yasaklanmalı" çıkışı yapmıştı. Hollanda basınına göre, Wilders, filmini ocakta yayımlatacak. Bir başka olasılık da filmin tüm partilere özel oturumda izletilmesi. Wilders, van Gogh cinayetinden beri gece gündüz polis korumasında. (afp, ap)