Hollanda'da Türk senatör partiden ihraç

Hollanda'da Sosyalist Parti, ilk Türk asıllı senatör Düzgün Yıldırım'ı, senato üyeliğini başkasına devretmeyi reddettiği için partiden ihraç etti.

AMSTERDAM - Hollanda'da Sosyalist Parti, ilk Türk asıllı senatör Düzgün Yıldırım'ı, senato üyeliğini başkasına devretmeyi reddettiği için partiden ihraç etti. Mayısta tercihli oylarla Sosyalist Parti'den kontenjan senatörü seçildiğinden beri partisinin senato üyeliğini bırakması yönündeki baskısına direnen Yıldırım, önceki gece partisinden ihraç edildi. Sosyalistlerin partiyle bütün ilişiğinin kesildiğini açıkladığı Yıldırım, karara itiraz hakkını kullanmayacağını söyledi.
Yıldırım, parti listesinin 18. sırasında olmasına rağmen aldığı tercihli oylarla toplam 12 üye çıkaran Sosyalist Parti'den 12. üye olarak senatoya girmişti. Parti yönetimi ise kendi belirlediği listenin senatoya gitmesi gerektiğini savunarak senato üyeliğini geri vermesi için iki kez süre tanıdığı Yıldırım'ı ihraçla tehdit etmişti. Yıldırım ise, seçimle kazandığı hakkın elinden alınmasını antidemokratik olarak niteleyip parti içi tartışma istemiş ve üyeliğini geri vermeyeceğini söylemişti. Yıldırım iki hafta önce Sosyalist Parti'nin sırf yabancı kökenli olduğu
için senatör olmasına katlanamadığını söylemişti. Yıldırım'ın, Sosyalist Parti'den daha önce ayrılanlarla birlikte yıl sonuna dek kurulacak yeni bir parti örgütlenmesi içinde yer alması bekleniyor. Yıldırım, Kuran'ın yasaklanmasını isteyen aşırı sağcı Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders hakkında verdiği soru önergesinden sonra da hakaret ve ölüm tehdidi içeren mektuplar almıştı.
'Tek adam yönetimi yüzünden'
Önde gelen Sosyalist vekil Harry van Bommel de, yönetimin demokratik işleyişe sahip olmadığı, tüm kararlarda hem siyasi liderliği, hem de idari başkanlığı üstlenmiş Jan Marijnissen'in etkili olduğu eleştirisini getirdi. Karara şaşmadığını belirten Van Bommel, yeni parti kurmak yerine partiyi demokratikleştirmek gerektiğini söyledi.