Hollywood'un en ünlü casusu Laurence Olivier'miş

Dünyanın en güçlü 'Shakaspeare oyuncusu' sayılan ve sir ile lord unvanlı Britanyalı aktör Laurence Olivier, meğer sadece oyunculuk değil gizli ajanlık da yapmış.

LONDRA - Dünyanın en güçlü 'Shakaspeare oyuncusu' sayılan ve sir ile lord unvanlı Britanyalı aktör Laurence Olivier, meğer sadece oyunculuk değil gizli ajanlık da yapmış. Hollywood'la, 1948'te Hamlet'le en iyi aktör ve yönetmen Oscar'ını alacak kadar haşır neşir olduğu için 'vatansever olmamakla' eleştirilen Olivier, 2. Dünya Savaşı'nda Britanya'nın propaganda savaşında saf tutmuş. Görevi başta tarafsız kalan ABD'de, Nazi Almanyası'yla savaşan Britanya için sempati yaratmakmış. Olivier'yi 'Amerikalıları kazanma' mücadelesine katma emrini dönemin Britanya Başbakanı Winston Churchill vermiş.
Electra House'un önde gelen ajanı
Ünlü yazar Michael Munn'un ağustosta çıkacak 'Lord Larry' adlı kitabına göre, Washington yabancı ajanları tutukladığından, Almanlarsa ajan olduğunu bilse peşine düşeceğinden, Olivier bu görevle aslında hapsi ve ölümü göze almış. Dönemin Washington elçisi Lord Lothian ile MI5 ajanı yapımcı Alexander Korda, 1940'ta Olivier'yi Özel Harekât Birliği'nin propaganda birimi Electra House'a almış. Olivier, Clark Gable ve Tyrone Power gibi aktörlerle dostluğu sayesinde üst düzey isimlere ulaşabilmiş. Dostu David Niven, Oliver'nin kariyerini riske attığı fikrinde: "ABD, onu tutuklayabilirdi. Almanlar ajan olduğunu bilse kesin peşine düşerdi." Oğlu Tarquin ise "Babam ateşli bir vatanseverdi ama gizli servise çalışıp çalışmadığını bilmiyorum" demekle yetindi. (Telegraph)