'Hoşgörülü' Karaciç bir de ödül bekliyor

'Hoşgörülü' Karaciç bir de ödül bekliyor
'Hoşgörülü' Karaciç bir de ödül bekliyor

Sakin hatta keyifli hali dikkat çeken Karaciç i dinleyen bazı Bosna savaşı mağdurları, Yalan söylüyor diyerek eski Sırp lideri yuhaladı.

Lahey'de soykırım suçlamalarına yanıt veren Karaciç "Savaş çıkmasın diye her şeyi yaptım. Ödüllendirilmem gerek" dedi.

LAHEY / AP- REUTERS

Eski Bosnalı Sırp lider Radovan Karaciç, Lahey’deki Savaş Suçları Mahkemesi’nde dün savunmasına, aralarında soykırım, savaş suçu ve insanlık suçu dahil 10 ayrı suçlamadan yargılanmıyormuşçasına ilginç beyanlarla başladı. 8 bin Bosnalı Müslüman’ın öldürüldüğü 1995 Srebrenitsa katliamı ile 12 bin sivilin öldüğü 44 aylık Saraybosna kuşatmasından sorumlu tutulan ‘Bosna kasabı’ lakaplı Karaciç, kendini “Herkes benim otokrat ya da saldırgan olmadığımı bilir. Ben, başkalarını anlama kapasitesi oldukça yüksek, hoşgörülü ve yumuşak biriyim” diye tanıttı. 

Ölü rakamı abartıldı
Karaciç bu ‘tanıtımla’ da yetinmeyip şunları söyledi: “O dönem yaptığım tüm iyi şeyler için suçlanmak yerine ödüllendirilmem gerek. Savaştan kaçınmak ve halkın acılarını hafifletmek için her şeyi yaptım.” Sırp lider, savaştaki ölü sayısının açıklandığı gibi 100 binden fazla değil bu rakamın dörtte biri olduğunu da savunup uluslararası hukuka uyduğunu ve savaş suçlarını önlemeye çalıştığını öne sürdü. 

Berberim Müslüman
Karaciç, “Srebrenitsa’da sivillerin korunması emri verdim” derken, soykırıma dair de ilginç iddialarda bulundu: “Ne ben ne de başkası, Sırp olmayanlara karşı soykırım olacağını düşünüyordu. Aksine Sırplar, 1991’de Yugoslavya’nın dağılmasından sonra silahlanmaya başlayan Müslüman ve Hırvatların, Sırplara karşı soykırım planladığına inanıyordu. Bu gizli değildi, silahlandıklarını görüyorduk. Ben Müslümanlara ve Hırvatlara karşı değilim. Hatta savaştan önce Müslüman dostlarım vardı, berberim bile Müslüman’dı. Bosna Sırp ordusunu zafere yakın olduğu zamanlarda pek çok kez durdurdum, sayısız kere tek taraflı ateşkes ilan edip barış için çalıştım.”
Ceset yerleştirildi
Karaciç, 5 Şubat 1994’te Saraybosna Markale Pazarı’nda 68 kişinin öldüğü katliamı şöyle anlattı: “Felaket görüntüsü vermek için doğal nedenlerle ölmüş kişilerin cesetleri morgdan çıkarılıp pazaryerine yerleştirildi.” Karaciç’in mahkemede 600 kişi savunma tanığı ve 300 saatlik yargılama talebi reddedilmişti.


  ETİKETLER:

  Reuters

  ,

  İlan

  ,

  saldırgan

  ,

  Karşı