'Hristofyas özür dilemeli'

'Hristofyas özür dilemeli'
'Hristofyas özür dilemeli'

Hristofyas Beşparmak?a çizilen bayrağı ?hilkat garibesi? diye niteleyip ?Yok olması için çalışıyorum? demişti. KKTC ?Anlaşma olsa da bayrak kalacak? yanıtını verdi.

Rum liderin KKTC bayrağı için 'hilkat garibesi' demesine Türk tarafı büyük tepki gösterdi. Talat 'Bu bir hakarettir' çıkışı yaparken, KKTC Dışişleri Bakanı Özgürgün 'Hristofyas özür dilemeli' çağrısı yaptı

LEFKOŞA - Kıbrıs’ta BM gözetiminde ocakta yoğunlaştırılmış müzakerelere hazırlanılırken, bayrak krizi çıktı. Rum Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas’ın Noel ayininde Beşparmak Dağları’ndaki KKTC bayrağını kastederek kullandığı ‘hilkat garibesi’ sözleri Türkiye ve KKTC’de büyük tepki topladı. KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Hristofyas’ın sözlerine sert çıkarken,  Ada TV’deki açıklamasında “Bu bir hakarettir. Hristofyas, Kıbrıslı Türkler’in saygı duyduğu, uğruna kan döktüğü, kutsal bir değer olan mücadele simgesine saygılı olmak durumundadır. Biz onların haçları hakkında, bayrakları hakkında birşey söylemiyoruz. O da söylememeli” diye konuştu.    
KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, de “Kıbrıs Türk halkına yönelik kabul edilmez bir hakaret. Hristofyas özür dilemeli” çağısı eşliğinde ekledi: “Çözüm olsa da KKTC bayrağı dalgalanacak. Bunu kabullenmeyen bir Rum liderliğiyle anlaşmak mümkün değil.”
“Rum liderliğinin müzakerelere ‘dostlar alışverişte görsün’ anlayışıyla katıldıklarına dair endişelerimizi güçlendiriyor” diyen Özgürgün “Hristofyas bilmeli ki, Kıbrıs Türk halkı özgürlüğü, egemenliği, hakları ve  bayrağından asla vazgeçmeyecek” vurgusu yaptı. KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu da, “Bayrağımızı bile hazmedemeyen biriyle anlaşmak zor” dedi. Rum lideri şöyle demişti: “Tam karşımızda bu hilkat garibesi bayrak duruyor. Bayrağın Beşparmaklar’dan yok olması, vatanın ve halkının yeniden birleşmesi için elimden geleni yapıyorum.” 

Oğul Papadopulos şaşırttı
Öte yandan eski Rum lideri Tasos Papadopulos’un oğlu da, güneyi karıştırdı. Rumların resmi tezi Türkiye göçmenlerinin geri gönderilmesiyken, hükümet ortağı Demokratik Parti’nin (DİKO) Başkan Yardımcısı Nikolas Papadopulos “Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti’nin daimi başkanı yeter ki Kıbrıslı Rum olsun, başkan yardımcılığına Türkiyeli yerleşiğin seçilmesinde sorun olmaz” dedi. Hristofyas buna “Yerleşik başkan yardımcısını kabul etmek ne demek?İster  başkan ister başkan yardımcısı olsun, yerleşik konusunu ağza sakız yapmak büyük yanlış” tepkisini gösterdi. Oğul Papadopulos “Yerleşiklerin Kıbrıs’ta kalmasını da hiçbir makamda yerleşik görmeyi de istemiyorum” yalanlamasını yaptı. (aa)