Hristofyas Talat'sız kalmaktan kaygılı

LEFKOŞA - KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs sorununda bu sefer de çözüm bulunamazsa yeniden cumhurbaşkanı adayı olmayacağı resti çekmişken, Rum Cumhurbaşkanı Dimitris’i Hristofyas’ı aldı bir telaş. Hristofyas, Talat ile çözüm olmazsa, soruna asla çözüm bulunamayabileceğini söyledi.
Hristofyas, dün bir grup öğrenciye hitabında, KKTC’de 16 Mart’taki seçimleri ve müzakereleri değerlendirirken şöyle dedi: “Sayın Talat’ın partisinin (CTP) en büyük parti çıkamayıp hükümeti kuramaması, sayın (Rauf) Denktaş’ın Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) galip gelerek oğlunun partisi (Demokrat Parti-DP) ile koalisyona gitmesiyle geriye gidiş tehlikesi söz konusu olur. Sayın Talat için müzakerelerde uyguladığı politikayı uygulamayı sürdürmesi çok zor olacaktır.” Talat’ın da kendisi gibi ‘federasyonu kabul ettiğini’ söylediğini ancak tezlerinin ‘adı federasyon, uygulamada konfederasyon’ karışımı olduğunu savunan, mülkiyet konusunda da ciddi farklılıkları bulunduğunu aktaran Hristofyas, ‘içinin sızladığını’ söyleyip, “İlerici var sayılan sayın Talat’la da anlaşamazsak, hiç anlaşabilecek miyiz bilmiyorum” dedi.

‘ABD’ye gitmemek dünyanın sonu değil’

Talat ise dün mart sonunda ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’la teması da içerecek olası ABD ziyaretine dair bilgi verdi. ABD’nin daveti Rum basınına yansıyınca Rum lobisi engelleme çabasına girişmişken, KKTC lideri, henüz ABD’den teyit almadıklarını söyleyip “Olursa iyi olur, görüşlerimizi ortaya koyarız, ancak olmazsa dolmaz, dünyanın sonu değildir” dedi. (aa)