Hristofyas Türkiye'den Talat yavaşlıktan dertli

İSTANBUL - Kıbrıs’ta çözüm için KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas arasındaki müzakereler sürerken, Türk tarafı ‘yavaşlıktan’, Rum tarafı ‘Türkiye’den şikâyetçi.
Dün İstanbul’da basını bilgilendiren KKTC lideri bugüne dek ciddi ilerleme olan konuları ‘kurucu devletlerin, federal hükümetin yetkileri’ olarak aktardı. Yargı, yasama ve bağımsız kurumlarda büyük ölçüde uzlaşıldığını, mülkiyette temel ilkede anlaştıklarını aktaran Talat, görüş ayrılığının yürütmede Rumların ‘başkan ve yardımcısının genel oyla seçimi’ önerisinde çıktığını söyledi. “Hedefimiz 2009’da çözüm. Ama hızımız yavaş” derken, ‘Rum tarafının takvimleri ve hakemliği reddinden’ şikâyet eden Talat, “Ömür boyu görüşecek değiliz” tepkisini gösterdi. Türkiye’nin AB üyeliğinin değerlendirileceği 2009 sonu ile KKTC’de cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağı 2010 Nisan’ından önce çözüm gereğini aktaran KKTC lideri, “Yıl sonunda referanduma gidebilelim ve birleşik devlet ve kurucu devlet seçimlerini de yapalım ki yeni oluşumu sağlam zemine oturtabilelim” dedi. KKTC’de bu yılki genel seçimde ufukta sağcı iktidar gözüktüğü anımsatılınca “Yeni hükümet, politikamızı desteklemek durumunda. Bu uzun mücadelelerle oluştu. Türkiye ile uyum içinde” diyen Talat, çözüm olmazsa yeniden aday olup olmayacağı sorusunu şöyle yanıtladı: “Kıbrıs Türkü’nün çözüm perspektifi sürerse kaçamam, aksi halde misyonum tamamlanmış olur.”

‘Talat özgür olmalı, anahtar Türkiye’de’

AP ajansına konuşan Hristofyas ise “Türkiye Talat’ın elini serbest bırakmadıkça, Talat müzakereci olarak tamamen özgür olmadıkça her şey güçleşecek” dedi. Çözümün anahtarının Türkiye’de olduğunu da söyleyen Rum lideri AB’nin katılım müzakereleri arka planında, Türk politikasının değişmesi için rol oynayabileceğini ekledi. (aa, ap)