Hristofyas'ın tercihi Erdoğan'lı barış

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos'tan desteğini çekerek 2008 Şubatı'ndaki başkanlık seçimlerine adaylığını koyan komünist AKEL'in Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas...
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos'tan desteğini çekerek 2008 Şubatı'ndaki başkanlık seçimlerine adaylığını koyan komünist AKEL'in Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas, Türkiye'de seçim sonucunun Kıbrıs sorununu etkileyeceğini belirterek tercihini AKP'den yana koydu. Rum Temsilciler Meclisi (parlamento) Başkanı da olan Hristofyas, Yunanistan'ın Kathimerini gazetesine demecinde, "Türkiye'deki seçimleri Tayyip Erdoğan kazanırsa bazı girişimler üstlenebilir. Buna karşı Erdoğan başaramazsa, Kıbrıs meselesinde gerileme olur" dedi. Hristofyas, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın kararını yeniden gözden geçirip Papadopulos'un görüşme davetine olumlu yanıt vermesi dileğinde de bulundu.
Rum tarafının Kıbrıs sorununun çözümü konusunda daha esnek bir politika izlemesinden yana olduğunun altını çizen AKEL lideri, Papadopulos ile yolarını ayırmalarını nedenlerini şöyle sıraladı:

  • Kıbrıs konusunda duraklama yaşanıyor. Annan Planı için 2004'teki referandumdan sonra AB ve uluslararası alandan gelen tepkileri bastırmayı başardık. Ancak olumsuz ortamın etkileri hâlâ sürüyor, sürekli savunma pozisyonundayız. AB çevrelerinde bize şüpheyle yaklaşıyorlar. Üstelik Kıbrıs konusundaki duraklama halkımız için büyük tehlike.
  • Daha esnek politika izlemeliyiz. Çözüm için siyasi irademiz olduğuna dair mesajlar vermeliyiz.
  • Papadopulos'un Annan Planı'nın Kıbrıs'taki bölünmeyi daha derinleştirdiği fikrine katılmıyoruz. Annan Planı o şekliyle ya da küçük düzeltmeler yapılarak geri gelemez. Buna karşı Kıbrıs konusu sıfırdan müzakere de edilemez.
  • Papadopulos referandum ya da öncesinde 'olmazsa olmazlarımızı' zamanında masaya koymadı.
    Başkanlığı kazanırsa Kıbrıs sorununu öncelikli ele alacağını ve iki toplumun da kabul edebileceği bir çözüm için çalışacağını belirten Hristofyas, Rumların yanı sıra Kıbrıslı Türkler arasında da saygı ve takdir gördüğünü belirtti.