Hu'dan iki panda gönül alma...

1841'den 1997'ye dek Britanya sömürgeciliğinin hüküm sürdüğü Hong Kong'un Çin yönetimine geçişinin 10. yıldönümü, Pekin usulü kutlamalar ve Batı tarzı protestolara sahne oldu.

HONG KONG - 1841'den 1997'ye dek Britanya sömürgeciliğinin hüküm sürdüğü Hong Kong'un Çin yönetimine geçişinin 10. yıldönümü, Pekin usulü kutlamalar ve Batı tarzı protestolara sahne oldu. Britanya döneminde de demokrasi değil valilikle yönetilen ve 1 Temmuz 1997'den beri Pekin'e sadık isimlerin çoğunlukta olduğu 800 kişilik bir kurulun seçtiği yönetici tarafından idare edilen Asya'nın finans merkezi, dün Çin Devlet Başkanı Hu Jintao'yu ilk kez ağırladı. Güler yüzünü göstermeye özen gösteren Hu'yu günlerdir protesto eden demokrasi yanlıları, dün liderin onuruna ziyafet verilen merkeze yürümeye kalkışınca polisle çatışma çıktı.
100 gösterici, 'Demokrasi Pekin'in hediyesi değil', '4 Haziran (Tiananmen isyanı) hareketine itibarını iade edin, iktidarı halka geri verin' pankartları taşırken, aralarındaki demokrasi yanlısı vekil, ziyafete davetli olduğu halde merkeze alınmadı. Kalan 24 demokrasi yanlısı vekil de Hu'ye en uzak noktalara oturtuldu. Bugün demokrasi yanlıları büyük yürüyüş yapacak.
'Halka kulak verin'
2003 ve 2004'te 500 bin kişinin katıldığı yürüyüşe yakalanmadan Pekin'e dönecek Hu, 'Mao' tipi üniformayla asker denetlese de, sivil haliyle halkla kaynaşmaya özen gösterdi. Önceki gün kapı kapı dolaşıp hediyeler dağıtan ve işçi aileleriyle çay içen Hu, 13 yaş şampiyonu bir oğlanla masatenisi oynadı ve kazandı. Yönetici Donald Tsang'la görüşmesinde halkın taleplerinin dinlenmesini isteyen Hu, "Umarım herkes önceliği halka veren yönetim ilkesini tümüyle yerine getirir. Halkın kalbine yakın durun, görüşünü anlayın, yüksek kalite hizmet vermek için çırpının" dedi.
Hu, ziyafetteyse 'gençleri daha vatansever olmaya teşvik edin' çağrısı yaptı: "Hong Konglular, sevgili anavatanın çağrısını izlemeli. Sevgili Hong Kong, Çin'in milli çıkarlarını desteklemeli." Gecede, şarkıcı Andy Lau'nun, 'Bırakın tüm dünya Çinli olduğumuzu bilsin' şarkısını söylemesiyle vatanseverlik tavan yaptı.
Hong Kongluları asıl etkileyense Pekin'in 10. yıl hediyesi Le Le ve Ying Ying adlı pandalar oldu. Halk 22 aylık pandaları bugün itibariyle ziyaret edebilecek.