İç içe sorunlara çözüm vizyonu

İç içe sorunlara çözüm vizyonu
İç içe sorunlara çözüm vizyonu

Gül samimi pozlar verdiği İran lideri Ahmedinecad ile nükleer krizi görüştü. Cumhurbaşkanı, Afgan lider Karzai ile de Afganistan toplantısı düzenledi. FOTOĞRAFLAR: REUTERS

İKÖ ekonomik zirvesine ev sahipliği yapan Gül, Ortadoğu'nun iç içe geçmiş sorunlarının, nedenlerini anlayan vizyoner bakış açısıyla çözülebileceğini, Doğu Kudüs başkentli Filistin devleti kurulmasının şart olduğunu belirtti

İSTANBUL - İslam Konferansı Örgütü’nün (İKÖ) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK) 62 üye ve gözlemci ülke liderlerinin katılımıyla İstanbul’da düzenlenen zirvede siyasi mesajlar da verildi. Batı’nın insanlık ve savaş suçlusu olduğu gerekçesiyle İstanbul’a gelmesine karşı çıktığı Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir katılmaktan vazgeçse de, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın yaptığı çıkışlarla zirve tüm dünyanın ilgisini topladı.
Kuran okunuşuyla başlayan zirvenin açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,  şu mesajları verdi: 

VİZYONER BAKIŞ AÇISI: Mezopotamya havzasını ortak istikrar ve refah alanı haline getirmede kararlıyız. Ortadoğu bölgesinin iç içe geçmiş sorunları ancak bu sorunların bölgesel ve uluslararası nedenlerini anlayan vizyoner bakış açısıyla çözülebilir.

FİLİSTİN DEVLETİ: İsrail devletiyle yan yana, güvenli ve tanınmış sınırlar içinde yaşayan ve başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulması temelinde çözüme ulaşmadan bölgede barış ve istikrarın sağlanması imkansız. İki devletli çözümün sorgulanması ve bazı koşullara bağlanması barışa ulaşılmasını güçleştirecektir. Kudüs’teki kutsal mekanlarda yaşanan gerginlikler ayrı bir endişe kaynağı, kışkırtıcı eylemden kaçınılması gerek.

GAZZE: Geçen yıl yaşanan insanlık dramı hepimizi derinden yaraladı. Tek taraflı ateşkeslerin ilanından beri 10, Şarm el Şeyh’te yapılan yeniden imar taahhütlerin üzerinden sekiz ay geçmesine rağmen durumda iyileşme kaydedilememiştir. Acilen tedbirler alınmaz ve yardımla yeniden imar malzemelerinin girişi sağlanamazsa, kışa girerken Gazze’deki kardeşlerimizin hayatları daha da zorlaşacaktır.

İRAN: İran’la ilişkiler içişlerine karışmama, iyi komşuluk ve güvenlik alanında işbirliği ana ilkelerine dayanıyor. İran ile ekonomi-ticaret dahil ilişkilerin geliştirilmesini arzuluyoruz. İran ile 5+1 grubunun doğrudan görüşmeyle diyalog süreci olumlu bir gelişme. Somut ve olumlu sonuçlar diliyoruz. Türkiye, diplomatik çözüm sürecini kuvvetle desteklemeye ve kolaylaştırıcı bir rol oynamaya devam edecektir. 

KIBRIS: İKÖ üyesi ülkelerin Kıbrıslı Türkler üzerindeki haksız baskıların ve ambargoların kaldırılması için mümkün olan her türlü desteği vermeleri ricamızı bir kere daha ifade ediyorum.

BALKANLAR: Üye olmayan ülkelerdeki Müslümanların da dahil edilmeleri önem taşıyor. Balkanlardaki Müslümanları hep göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Bilhassa Bosna-Hersek’teki gelişmeleri yakından izliyoruz. 
Gül,  Türkiye’nin 2014’deki zirveye talip olduğunu da ekledi. (aa, Radikal)

Zirveden notlar...
* Kuveyt Emiri El Sabah, zirvedeki konuşmasında Atatürk’ü övdü. 

* Tek kadın heyet başkanı Gambia’dan Devlet Başkan Yardımcısı Dr. Isatou Njie-Saidi oldu.

* Katar heyetinden bir yetkili domuz gribine karşı maske aktı.

* Öğle arasında liderlere pancar carpaccio üzerine zeytinyağlı enginar, nar taneleri ile pazı dolması, ılık piyaz, fırında levrek ve ayva tatlısıyla kaymak ikram edildi. 697 basın mensubuna kumanya olarak meyve suyu, sandviç, kek ve elma dağıtıldı.

*  Zirvenin yapıldığı Beşiktaş’ta alınan güvenlik önlemleri trafiği felç etti.