ICG'den Ankara'ya: Bakü'yü ikna et, fırsatı kaçırma

BRÜKSEL - Uluslararası Kriz Grubu (ICG), Türkiye’ye, işgal ettği Azeri topraklarından çekilmeden Ermenistan ile sınırları açmasına karşı çıkan Bakü’yü ikna edip, ‘Ermenistan ile ilişkileri normalleştirme fırsatını kaçırmamasını’ tavsiye etti. Brüksel merkezli kuruluşun ‘Zihinleri Açmak, Sınırları Açmak’ başlıklı raporunda şöyle denildi: ‘Türkiye ve Ermanistan’ın normalleşme paketi üzerinde nihai anlaşma, ilgili, fakat ayrı bir konu olan Dağlık Karabağ üzerinde donmuş Ermeni-Azeri çatışması nedeniyle risk altında. Fakat Türkiye bu fırsatı heba etmemeli ve mütefikini (Azerbaycan’ı) Ermenistan’ın kendisini güvende hissedeceği bir yumuşamanın çözüme, 15 yıllık çıkmazdan daha fazlasını sunacağı konusunda ikna etmeli’.
Raporda, Türkiye ile ‘uzun dönemli normalleşmenin sürdürülebilirliği’ için Erivan’ın, Bakü’yle birlikte, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu’nun Karabağ sorununun çözümü için belirlediği temel ilkeleri benimseyerek, ‘işgal altındaki Azeri topraklarından çekilmesi’ istendi. Türk-Ermeni meselesinde ‘dış güçlerin önemli çıkar ve rollerinden’ söz edilen raporda, ‘ABD, Güney Kafkasya’daki üç eski Sovyet cumhuriyetinin (Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan) bağımsızlığını güçlendirmenin yanı sıra Doğu-Batı transit koridorunu ve Hazar Denizi’nden gelen enerji boru hatlarını desteklemek için uzun süredir Türkiye-Ermenistan uzlaşmasını teşvik etti’ denildi.

Obama’ya ‘ihtiyatlı ol’ tavsiyesi
ICG Ermeni lobisine 1915 olaylarına dair Ermeni tezlerini tanıma sözü vermiş ABD Başkanı Barack Obama’ya ‘başkanlık görevinde benimsediği ihtiyatlı orta yolda ilerlemeyi sürdürmesi’ ve ABD Kongresi’ne de, bu konudaki karar taslağını gündeminden kaldırması tavsiyesinde bulundu. ‘Türkiye-Ermenistan uzlaşmasına ABD desteğinin Moskova’da da yankı bulduğu gözleniyor’ denilen raporda, Rus şirketlerinin Ermenistan’ın birçok demiryolu, boru hattı ve enerji şirketleri satın alarak geliştirme çabasına girdiğine dikkat çekildi. Uluslararası Kriz Grubuna göre, Türkiye ile Ermenistan arasında kapıların açılması ve ticaretin normalleşmesi halinde, Azerbaycan dahil, tüm taraflar bundan ekonomik kazanç sağlarken, ulusal güvenlikle ilgili kaygılar azalacak. (aa)