İdam isyanı: En az 30 ölü

İdam isyanı: En az 30 ölü
İdam isyanı: En az 30 ölü
Kanlı devrim yıldönümünün ertesi günü yine şiddete teslim olan Mısır'da 2012'deki maç katliamı davasında 21 sanığa idam verildi. Çıkan olaylarda 30 kişi öldü.

KAHİRE / BBC-AP-REUTERS

Mısır’da 25 Ocak Devrimi’nin 2. yıldönümü kutlamalarında göstericilerle polisin çatışmalarında ülke genelinde 11 kişi ölürken, 1 Şubat 2012’de Port Said kentindeki futbol maçı sonrasında 74 kişinin hayatını kaybettiği olaylarla ilgili davada kararın açıklanmasıyla tansiyon iyiden iyiye yükseldi. El Masri ve El Ehli taraftarları arasındaki çatışmalara karışan 73 sanıktan 21’i idama mahkum edildi. İdam cezası alanların tamamının El Masri taraftarı olduğu belirtildi. Yasadışı gaz ve silah kullanarak ölüme sebebiyetten yargılanan 52 sanık hakkındaki karar 9 Mart’ta açıklanacak. İnfazların gerçekleştirilmesi en üst düzey dini merci olan Başmüftü’nün onayı gerek.
Devrik lider Hüsnü Mübarek’e karşıtlığıyla bilinen ve isyanda önde gelen direniş gruplarından olan El Ehli taraftarları, kararı Kahire’de gösterilerle kutladı. Zira stadyumda ölenlerin çoğu El Ehli taraftarıydı. Taraftar grubu Ultralar’ın çağrısıyla sokağa dökülen halk, kulup sahasına akın etti. Meşaleler yakan eylemciler, kurbanların fotoğrafları önünde slogan attı. İdam alanların yakınları ise mahkûmların kaldığı hapishaneye saldırdı. 2’si futbolcu ve 2’si polis en az 27 kişi öldü. 2. ligdeki El Merih’in oyuncusu Mahmud Abdulhalim Datvi’nin boynundan vurulup öldüğü belirtildi. En az 200 kişi yaralanırken, ordu zırhlı araçları bölgeye sevk edildi.
Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ise önceki gün ‘yeni devrim’ talepli muhalif gösteriler ve dünkü idam isyanında 41 kişinin ölmesi ardından bugünkü Etiyopya ziyaretini iptal etti.


Siyasi şiddet stat şiddetini besledi
Futbol taraftarlarının şiddet eğiliminin bilindiği Mısır’daki stadyum katliamı El Masri taraftarlarının zafer kutlaması için sahaya girip sonra da El Ehli oyuncularına saldırmasıyla patlamıştı. Az sayıdaki polis şiddeti bastırmakta başarısız olurken, stadın bir kısmı yakılmıştı. Port Said’deki olayların yansıdığı Kahire’de 16 kişi ölmüştü. Olaylar sonucu tüm ligler iptal edilmişti. Liglerin 1 Şubat’ta tekrar başlaması bekleniyor.