İdamlık üç kadın için sadece sivil toplum ayakta

Irak'ta işgale direndikleri gerekçesiyle ölüm cezasına çarptırılan üç genç kadının infaz edilmesiyle ilgili dün Ortadoğu'da kaygılar doruk noktasına çıkarken, BM , AB ve ABD sessizdi.

BAĞDAT - Irak'ta işgale direndikleri gerekçesiyle ölüm cezasına çarptırılan üç genç kadının infaz edilmesiyle ilgili dün Ortadoğu'da kaygılar doruk noktasına çıkarken, BM , AB ve ABD sessizdi. Bağdat'taki Kazimiye Cezaevi'nde celladını bekleyen Vassan Talip, Zeynep Fazıl ve Lika Ömer Muhammed'in hikâyeleri şöyle: Üç yaşında kızıyla demir parmaklıkların ardında yatan 31 yaşındaki Vassan 2005'te beş polisin öldüğü saldırıya karışmakla suçlanıyor. Bir yaşındaki kızını hapiste doğuran Lika'yı idama mahkûm ettiren suçlama ise eşi ve ağabeyiyle birlikte işgal yönetiminin üslendiği Bağdat'taki Yeşil Bölge'de bir yetkiliyi kaçırmak. Lika'nın eşi de aynı suçlamadan esir. Zeynep ise eşi ve kuzeniyle birlikte 2005'te ABD ve işgal güçlerine saldırmakla suçlanıyor. Vassan ve Lika saldırı suçlamasını reddederken Zeynep olay tarihinde Irak'ta bile olmadığını söylüyor.
Her üçü, 2006'da 'Ülkenin bağımsızlığını veya bütünlüğünü veya topraklarının güvenliğini ortadan kaldırmak kastıyla eylem gerçekleştiren ölümle cezalandırılır' diyen Irak Ceza Kanunu'nun 156. maddesinden hüküm giydi. Üçü de avukatlarıyla görüşme haklarından mahrum bırakıldı. İnsan hakları örgütleri, üç kadının da Cenevre Sözleşmeleri çerçevesinde savaş esiri olduklarını, ancak en temel haklarından mahrum bırakıldıklarını ve yargılanırken ulusararası hukukun çiğnendiğini belirtiyor. Irak Dünya Mahkemesi, Brussells Tribunal ve Uluslararası Af'ın yanı sıra dünya çapında yüzlerce yerel insan hakları örgütü 'infazları durdurun' diye feryat ediyor.
Berlin, Stockholm ve Rabat gibi başkentlerde gösteriler yapılırken Türkiye'den de sesler yükseldi. Önceki gün Başbakan Tayyip Erdoğan Irak Başbakanı Nuri Maliki'yi infazın durdurulması için telefonla aramıştı. Dün İnsan Hakları Derneği (İHD), bir basın toplantısı düzenleyerek infazın durdurulması çağrılarına katıldı. Ankara'da eylem yapan İHD'li kadınlar 'İnfaz gününü bekleyen kadınların tek suçları var, emperyalist işgale karşı direnmek' diyerek derhal bırakılmalarını istedi. İstanbul'da Irak Başkonsolosluğu önünde toplanan Saadet Partili kadınlar da idam kararını protesto etti.
Binlerce Vassan var
Irak'taki İnsan Hakları örgütünün başkanı Muhammed Hurşit'e göre Irak'ta güvenliği tehdit ettikleri iddiasıyla cezaevi, gözaltı merkezi ve kamplarda tutulan kadın sayısı 2 bin civarında. Irak İnsan Hakları Bakanı da meclise binin üzerinde kadının güvenlik kaygısıyla tutulduğunu ifşa etmiş, ama bu durum infiale yol açınca kendini yalanlamıştı. İnfazı yapılıp yapılmadığı meçhul olan idamlık dördüncü kadın ise Samar Saad Abdullah. Samar Ağustos 2005'te amcası eşi ve üç çocuğunu öldürmekten idama mahkûm edilmişti. (Dış Haberler)