İfade özgürlüğüne elektroşok

ABD'de 2004 başkanlık seçiminde George W. Bush'un Demokrat rakibi senatör John Kerry'nin Florida Üniversitesi'nde verdiği...

GAINESVILLE - ABD'de 2004 başkanlık seçiminde George W. Bush'un Demokrat rakibi senatör John Kerry'nin Florida Üniversitesi'nde verdiği konferansta, soru sormakta ısrar eden Andrew Meyer adlı öğrenci, kampüs polisince taser adlı elektroşok cihazıyla bayıltılıp salondan çıkarıldı ve tutuklandı. Kerry'e, 'geçerliliği tartışmalı seçim sonucuna niye itiraz etmediği', 'Bush'un niye hâlâ azledilmediği', 'Yale Üniversitesi'nde ikisinin de Kafatası ve Kemikler cemiyeti üyesi olup olmadığı' gibi soruları, mikrofonunun kapatılmasına ve söz hakkının bittiği
'uyarılarına' karşın sormaktan vazgeçmeyen 21 yaşındaki Meyer dün serbest bırakıldı. Ama ifade özgürlüğü tartışması alevlendi.
Rektörlük sahip çıktı
"Beni şoklamayın. Ne yaptım ki" çığlıklarıyla salondan çıkarıldığı görüntüler, YouTube'da iki günde 400 bin kez izlenen Meyer'e hem rektörlük hem öğrenciler sahip çıktı. İki polisi ücretli izine çıkaran rektörlük, eyaletin pole soruşturma açmasını istedi. 100 öğrenci de Meyer'e destek gösterisi düzenledi. Polisin disiplin cezası alması ve kampüste taser kullanımının yasaklanmasını isteyip Meyer hakkında 'huzuru bozma ve polise direnme' suçlarının düşürülmesi çağrısı yaptılar. Sözcüleri Benjamin Dictor, "Fiziksel şiddet bir yana, bir soru yüzünden tutuklanmak ABD'de, özellikle eğitim kurumlarında kabul edilemez" diye çıkıştı. Meyer çıkarılırken, "Sorun yok, bırakın soruları cevaplayayım" diyen Kerry, üzüntüsünü dile getirdi: "37 yıldır kamuoyu önüne çıkıyorum ve girdiğim hiçbir diyalog böyle bitmemişti. İyi bir tartışma bu şekilde kesildiği için üzgünüm."
Polis şaka sevmiyor
Polis ise, kendi sitesinde 'bir ineğin arkasında müstehcen pozlar verdiği', 'bir kadının yüzünü yaladığı', 'bir barda kadın kılığındaki bir erkeği tavlamaya giriştiği' görüntüleri bulunan Meyer'in 'yine şaka peşinde olduğu' savında. Meyer'in soru seansından önce bir öğrenciden kamerayla kendisini çekmesini istediğini söyleyen polis, "Kelepçelenmeye direndiği için taser kullandık" dedi.