İfade özgürlüğünün 'sınırları'

İfade özgürlüğünün 'sınırları'
İfade özgürlüğünün 'sınırları'

Erdoğan?ı telefonla arayan Rasmussen, ters yanıt almış.

Rasmussen NATO Genel Sekreterliği'ni çelmelemesin diye Ankara'ya iki savcı gönderdi. Danimarkalı savcılar: Roj TV yayınını yeniden değerlendiriyoruz

STOCKHOLM/ANKARA - Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, NATO Genel Sekreteri olmasına Roj TV yayını ve Hz. Muhammed karikatürleri krizindeki tutumu sebebiyle Türkiye’nin çelme takması ihtimaline karşı harekete geçti. Önceki gün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün  Rasmussen’i veto etmeyeceklerini söylemesine karşın Başbakan Tayyip Erdoğan’ın kendisini arayan Rasmussen’e kamuoyunun hassasiyetini iletmesinin ardından,  Kopenhag Roj TV konusunda U dönüşü sinyali yaktı.
Danimarka’dan yayın yapan Roj TV’nin kapatılmasını görüşmek üzere iki savcı Türkiye’ye gönderildi. Adalet Bakanlığı’nda Roj TV’yi görüşen savcılara, ‘PKK propagandası yapan kanalı bir an önce kapatın’ mesajı verildi. Danimarkalı savcılar da “Konuyu yeniden değerlendiriyoruz. Türkiye’ye zarar verecek hiçbir girişime izin vermeyeceğiz” dedi. Danimarka kapatma talebini ‘Türkiye’den dosyalar gelmedi’ diyerek öteliyordu.
Önceki gece NTV’de Rasmussen’in adaylığı ile ilgili “Beni tekrar aradı. Toplumdaki rahatsızlığı ilettim” diyen Başbakan, Danimarka liderine verdiği mesajı şöyle aktardı: “NATO’nun ve sizin yıpranmanızı istemiyoruz. Karikatür kriziyle Müslüman ülkelerde ciddi tepki oluştu. Bu ülkeler bizi arayıp diyorlar ki ‘Sakın ha.’ Krizle ilgili sizi aradım. Niçin Müslüman elçileri davet edip ‘Gereğini yapacağım’ izahatına gitmediniz? Bana olumlu bir yanıt veremediniz? Bir diğer mesele Roj TV. Sizi ziyaretimde gündeme getirdim. Önüme maalesef yasaları getirdiniz. Her türlü belgeyi gönderdiğimiz halde hala belgelerin gönderilmediğini tartıştınız. Dört yıl oldu, bu işi sonuçlandıramadınız. Ciddi manada rahatsızız.”  Erdoğan vetoya atıfla ekledi: “Bunun ne anlama geldiğini takdir edersiniz, dedim.”
Erdoğan’ın Kasım 2005’te Kopenhag’da Rasmussen ile görüşmesi fiyaskoyla bitmişti. Erdoğan, ortak basın toplantısını, Roj muhabiri salondan çıkartılmayınca iptal etmişti. “Hükümetler medyayı etkilemeye çalışmamalı. Roj’u yasaklamam için ne yasal temel ne de yetkim var. Müdahale edemem” diyen Rasmussen, karikatürler için özür dilemeyi de reddetmişti. (aa, Radikal)