İki Kore'nin tarihi zirvesi

1945'te Sovyetler ile ABD arasında paylaşılarak bölünen ve 1950'de kuzeyin güneye saldırması üzerine ABD'nin savaş çıkarmasıyla bölünmüşlüğü kalıcılaşan iki Kore, ikinci kez liderler düzeyinde zirve düzenledi.

SEUL - 1945'te Sovyetler ile ABD arasında paylaşılarak bölünen ve 1950'de kuzeyin güneye saldırması üzerine ABD'nin savaş çıkarmasıyla bölünmüşlüğü kalıcılaşan iki Kore, ikinci kez liderler düzeyinde zirve düzenledi. Teknik olarak savaşta olan iki Kore'nin lideri, 2000'deki ilk zirvedeki gibi kuzeyin başkenti Pyonyang'da buluştu. Yedi yıl önce selefi Kim Dae-Jung'a nazaran dün Güney Kore Devlet Başkanı Roh Moo-Hyun'u çok soğuk karşılayan Kuzey Kore lideri Kim Jong-Il'in yüzünden gülümsemenin gölgesi geçmedi. Selefinden farklı olarak Soğuk Savaş'tan kalma son cephe olan sınırı eşiyle yürüyerek geçen Roh, "Ulusumuzu yarım asırdır bölen yasak duvar sonunda yıkılacak" dedi. Sınırda çiçek sunan kuzeyli kızlara sarılan Roh, kırmızı halıda somurtuk Kim'e sürekli gülümseyerek eşlik etti.
Halk plastik çiçeklerle selamladı
Roh'u, Pyonyang'da rengârenk elbiseler ve ellerinde plastik çiçeklerle karşılayan Kuzey Koreliler ikiliye 'Çok yaşa' diye bağırdı. Ama ikilinin törendeki yan yanalığı 12 dakika sürdü! Kim'i yumuşatmak için dev düz ekran TV ve DVD'ler getiren Roh'u gezdirip onuruna yemek verme gibi görevleri meclis başkanı Kim Yong-Nam üstlendi. Zirvenin arka planında ise, dünyadan tecrit Kuzey Kore'nin kıtalararası balistik füze ve nükleer bomba denemeleri var. Geçen yıl atom bombasını patlatınca altılı müzakerelerde nükleer silah programından vazgeçme karşılığı ABD'nin yakıt ve gıda yardımına mazhar olan Kuzey Kore'nin başlıca emeli, 'terörist ülkeler' listesinden çıkmak.