İki milyon kişinin geldiği Washington'dan 10 bin kişilik kortej geçti

İki milyon kişinin geldiği Washington'dan 10 bin kişilik kortej geçti
İki milyon kişinin geldiği Washington'dan 10 bin kişilik kortej geçti

Beyaz Saray Genel Sekreteri Emanuel çevresine takıldı. FOTOĞRAF: AFP

WASHINGTON - ABD tarihinde 270 yıl kölelik, 350 yıl ırk ayrımından sonra dün ilk kez bir siyah, başkan olarak yemin edip resmen göreve başladı. Barack Obama’nın ABD Başkanlığı, siyahlar için ayrı bir anlam taşırken, selefi George W. Bush’la geçen sekiz yıla nokta koyması açısından tüm dünyada sevinçle karşılandı. Obama’nın tarihi yemin törenini izlemek için iki milyon kişi gibi rekor bir insan kalabalığı başkent Washington’a akın etti. Eksi iki derecede dondurucu ayaza rağmen siyahlarla beyazlar, Latinlerle Asyalılar, herkesin yüzü gülüyordu. 

Aretha, Perlman, Yo-Yo Ma coşturdu
1790’ların sonunda kölelerin inşa ettiği Beyaz Saray’a ilk siyah başkanın yerleşmesi süreci dün Barack-Michelle Obama çiftinin TSİ 17.00’de Beyaz Saray’da Bush çifti tarafından ağırlanmasıyla başladı. Bush çiftinin eşliğinde Obama ile yardımcısı Joe Biden Kongre’ye geldi. Obama’nın ulusu birleştirme gerekçesiyle tercih ettiği eşcinsel-kürtaj karşıtı Evanjelist papaz Rick Warren açılış duasını okudu. Ardından soul divası Aretha Franklin ‘Benim Ülkem’ şarkısında tüm maharetini sergiledi. İlkin Biden yemin etti. Dünyaca ünlü kemancı Itzhak Perlman ile çellocu Yo-Yo Ma’nın yer aldığı quartet Star Wars’ın bestecisi John Willams’ın güne özel yarattığı bestesini çaldı.  

Yeminin sadakate bölümünde arıza
TSİ 19.00’da (Amerikan saatiyle tam öğle) siyah lider başyargıcın yönetiminde köleliği bitirmiş başkan Abraham Lincoln’ün 1861’de kullandığı İncil’ine el basarak, ‘Ben Barack Hüseyin Obama’ dedi. Yargıcın bir bölümü yanlış okuması üzerine ‘Sadakatle başkanlık etme’ sözünde duraklayıp ‘anayasayı koruma’ya ilişkin 35 kelimelik yemini tamamladı. Eski başkanlar gibi ‘Tanrım bana yardım et’ de dedi. Ve 44. başkan olarak ilk konuşmasını yaptı. 

Siyah liderin kürsüsünde kadın şair
Ardından Obama’nın 1990’larda Chicago Üniversitesi’nde birlikte akademisyenlik yaptığı, Harlemli siyah kadın şair Elizabeth Alexander günün anlam ve önemi için yazdığı şiiri okudu. 19.40’da Bush ve yardımcısı Dick Cheney’yi Kongre’den uğurlayan Obama, 20.05’te 200 davetliyle Lincoln’ün sevdiği lezzetlerin servis edildiği tören yemeğine oturdu. Yemekte rahatsızlanan 76’lık Senatör Edward Kennedy hastaneye kaldırıldı. Bush bir üste veda konuşması yapıp Teksas’a uçtu. 21.20’de Obama ailesi, Kongre’den Beyaz Saray’a 2.5 km’lik Pennsylvania Caddesi’ni bando, sanatçı ve 50 eyaletten temsilcilerin yer aldığı 10 bin kişilik bir kortejle katetti. Akşam onuruna 10 baloya katılırken, ilk şarkıyı Beyonce söyledi.  Bush, geleneğe uyup Oval Ofis’te masanın çekmecesine halefine mektup bıraktı. Olağanüstü durumda başkanlığı devralmakla görevlendirilen Savunma Bakanı Robert Gates törene katılmadı. Yemin töreni 160 milyon dolar maliyetle en pahalı tören oldu.  (Dış Haberler)