İki Rus oligarkın Londra hesaplaşması

Rusya'nın biri sürgünde, ötekisi Kremlin'in himayesinde olan iki büyük oligarkı Boris Berezovski ile Roman Abromoviç arasındaki savaş Londra mahkemesine taşınıyor.

LONDRA - Rusya'nın biri sürgünde, ötekisi Kremlin'in himayesinde olan iki büyük oligarkı Boris Berezovski ile Roman Abromoviç arasındaki savaş Londra mahkemesine taşınıyor. Berozovski, geçen hafta Londra'da bir butikte ağız dalaşına girdiği Abromoviç'i mallarını ucuza kapatma suçlamasıyla mahkemeye verdi.
İddianameye göre, Kremlin'in tehdit ve şantajları sayesinde Berezovski'nin petrol şirketi Sibneft, Rus Alüminyum ve ORT TV'deki hisseleri değerinin çok altında Abromoviç'e satıldı. Rusya lideri Vladimir Putin'le araları açılınca 2001'de Londra'ya kaçmış olan Berezovski, "O, Putin'in kurduğu komplonun öldürücü parçası" dedi. Suçlamaları ispatlayacak belgeleri Abromoviç'e vermek için altı aydır yanında taşıdığını ve nihayet 5 Ekim'de Londra'da butikte karşısına çıkıp sunduğunu belirten Berezovski, "Hatta Manchester United ile (Abromoviç'e ait) Chelsea maçının oynandığı Manchester'a gittim fakat yanında 20 koruması vardı. Belgeleri vermem imkânsızdı" dedi. İkili Sovyetler'in dağılması sonrası devlet mallarının haraç-mezat kapıldığı 1995'te Sibneft'i 100 milyon dolara almıştı. Şirket, 2005'te Gazprom Neft'e 16 milyon dolara satıldı. Forbes'e göre 1.1 milyar dolar serveti olan Berezovski Rusya'da milyonlarca dolarlık yolsuzlukla suçlanıyor. Putin'in evlat saydığı 40 yaşındaki Abramoviç ise 18.2 milyar dolarlık servetiyle en zenginler sıralamasında 11'inci.