İki Türk yeniden vekil

İki Türk yeniden vekil
İki Türk yeniden vekil

Yunan lideri ?Halktan tolerans değil, programımıza katılım bekliyorum? diye konuştu. FOTOĞRAF: REUTERS

ATİNA - Çeşitli partilerin 14 Türk aday gösterdiği Batı Trakya’da beklenen oldu. Türk azınlık PASOK’tan aday gösterilen iki milletvekili seçti. İskeçe’den Çetin Mandacı, Gümülcine’den Ahmet Hacıosman 2007 seçimindeki gibi tekrar vekili seçildi. PASOK’un ND’ye İskeçe’de yüzde 32, Gümülcine’de yüzde 19 fark atması, Türk azınlığın bu partinin Türk adaylarına yöneldiğini gösterdi. Aşırı milliyetçi LAOS’un lideri Yorgo Karacaferis, parti liderinin iki seçim bölgesinde adaylık hakkı bulunmasına koşut olarak, Gümülcine’den de aday oldu, ama oyları yüzde 3.6’da kaldı. Bu da, Batı Trakya’daki seçmenin Türkiye aleyhtarlığına kulak asmadığını gösterdi. (Radikal)

Sandıkta binbir tuhaflık
* Agrinio şehrinde bir seçmen oyunu kullandıktan sonra pişman olduğunu ve tekrar oy kullanmak istedi. Reddedilince seçim sandığını kırmaya kalkışan seçmen gözaltına alındı.  

* Kilkis şehrinde Komünist Partisi’nin sandık denetim kurulu üyesi kavga ettiği diğer üyeleri bir odaya kitleyip gitti. Çilingir çağrılıp kapı açıldı ve oy kullanma işlemi devam etti.

* Selanik kentinin Panorama ilçesinde belediye başkanının emriyle sandık başlarında müzik yayını yapıldı. Seçmenler Mozart ve Brahms eşliğinde oy kullandı. 

* Yunanistan bu seçimlerde çevre açısından en ‘temiz’ kampanya dönemini yaşadı. Dün Atina şehir merkezinde bir gün önce seçim yapıldığını hatırlatan hiçbir şey yoktu.