İki üst düzey yönetici daha gözaltına alındı

Fransa ve Belçika'da PKK ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle 13 kişinin gözaltına alınmasıyla başlayan operasyonu yakından izleyen Türkiye, İnterpol aracılığıyla bilgi istedi. Gelen bilgilere göre gözaltına alınan kişilerle ilgili istihbarat akışı sağlanırken, iade işlemleri de hızlandırılacak.

ANKARA - Fransa ve Belçika'da PKK ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle 13 kişinin gözaltına alınmasıyla başlayan operasyonu yakından izleyen Türkiye, İnterpol aracılığıyla bilgi istedi. Gelen bilgilere göre gözaltına alınan kişilerle ilgili istihbarat akışı sağlanırken, iade işlemleri de hızlandırılacak. Fransa'da gözaltına alınanlar arasında Canan Kurtyılmaz ve Rıza Altun'un yanı sıra, örgütün Avrupa'daki üst düzey sorumluları arasında olduğu iddia edilen Nedim Seven de var. Belçika'da gözaltına alınan eski DEP milletvekilleri Zübeyir Aydar ile Remzi Kartal'ın sorgusu ise sürüyor.
Fransa ve Belçika'nın operasyonlar öncesi bilgi vermediği Emniyet Genel Müdürlüğü, iki ülkeyle İnterpol Genel Sekreterliği aracılığıyla ilişki kuruyor. Emniyet'in İnterpol Daire Başkanlığı, örgütün Türkiye'deki faaliyetleri çerçevesinde gözaltındakilerin sorgulama sırasında verdikleri ifadelerin aktarılmasını istedi.
Fransa'nın Vannes şehrinde Baki Çelik isimli kişinin evine yapılan baskında Nedim Seven'in de gözaltına alındığı ortaya çıktı. Önceki akşam yapılan baskında evdeki bir kişi daha gözaltına alındı. İddialara göre Seven, Belçika'da gözaltına alınan Canan Kurtyılmaz ile birlikte Avrupa'da örgütün üst düzey sorumlularından biri.
Geçen yıl da yakalanmıştı
Seven, geçen ağustosta da Belçika'nın Hollanda sınırında gözaltına alındıktan sonra kısa süre cezaevinde tutulmuş, gönderildiği Fransa'da da serbest bırakılmıştı. Türkiye'nin PKK'nın üst düzey 29 yöneticisinden biri olmasının yanı sıra çok sayıda öldürme eyleminden de sorumlu tuttuğu Seven'in iadesi girişimleri ise sonuçsuz kalmıştı. Polis, halen sorgulanan Seven ve Kurtyılmaz'ın Abdullah Öcalan'dan sonra örgütte hayli güçlenen Murat Karayılan'a yakın olduğu; Rıza Altun'un ise Avrupa sorumluluğu görevinden alındığı yönündeki iddiaları da araştırıyor. Altun, 2002'den beri Fransa'da yaşıyor.
Altun'un 5 Şubat'ta Paris'te yapılan operasyonda gözaltına alındığı avukatı tarafından da doğrulandı. Altun ile Seven'in avukatı olan Jean-Louis Malterre, müvekkillerinin neyle suçlandığını bilmediğini söyledi. Fırat Haber Ajansı'na konuşan Malterre, antiterör yasası gereğince müvekkilleriyle görüşme hakkının bulunmadığını ifade etti. Malterre, müvekkillerinin gözaltı süresinin salı günü 48 saat uzatıldığını da kaydetti.
ABD devrede mi?
Fransa ve Belçika'daki operasyonlara ilişkin gelişmeler sıcaklığını korurken, gözler PKK ile mücadele konusunda Ankara'ya çeşitli sözler veren ABD'ye çevrildi. ABD Büyükelçiliği Sözcüsü Kathy Schalow, bu tür operasyonların süreceği umudunu dile getirirken, "PKK şebekelerine karşı daha agresif olmayı cesaretlendirmek amacıyla Avrupa ülkeleriyle yakın bir çalışma içerisindeyiz" dedi. Schalow, ocak sonunda Adalet Bakanlığı'nın işbirliğiyle Fransa, İngiltere ve Hollanda'dan terörle mücadelede görevli üst düzey savcıların da katılımıyla bir yuvarlak masa toplantısı düzenlemişti.