İkinci 'ucube' heykel Senegal'de bulundu

İkinci 'ucube' heykel Senegal'de bulundu
İkinci 'ucube' heykel Senegal'de bulundu
Senegal'i ziyaret eden Başbakan Erdoğan, Fransa'nın gönderdiği köleliği simgeleyen heykeli görünce "Bunu geri göndermek lazım" dedi.

Gabon ve Nijer’den sonra Afrika turunun son durağı Senegal’i ziyaret eden Başbakan Tayyip Erdoğan , kölelerin özgürleşmesini simgeleyen heykeli beğenmedi. İlk olarak Goree Adası’na giden Erdoğan, adada 1776’da yapılan ve köle ticaretinde kullanılan evi gezdi. Hürriyet muhabiri Selçuk Şenyüz’ün aktardığına göre, Erdoğan evin önünde Fransa’nın gönderdiği ve köleliği simgeleyen en önemli anıtlardan biri olan heykel için Senegalli yetkililere “Bunu Fransa’ya geri göndermek lazım” dedi. Başbakan’ın Kars’ta 2011’de ‘İnsanlık Anıtı’ heykeli için ‘ucube’ demesi çok tartışılmıştı.

Gezici Elçi Beratı sunuldu
Erdoğan ve beraberindeki heyet, Senegal’in Fransa’dan bağımsızlığı sonrası hükümet tarafından müzeye dönüştürülen evde, ABD ’ye satılmadan önce tutulan kölelerin kaldığı odaları dolaştı. Erdoğan, sonra anı defterine yazdığı şu satırları okudu: “Afrikalıların yaşadıkları büyük dramın en önemli belgelerinden biri olan bu mekânın daha aydınlık bir gelecek için tefekkür vesilesi olmasını temenni ediyorum. Afrika’nın hüzünle bakan güneşlerden kurtulacağına, umutla doğan güneşlerle dünyayı aydınlatacağına yürekten inanıyorum. Afrika’nın uyanış ve geleceğe emin adımlarla yürüyüşünü destekliyoruz. Yaşasın Türkiye -Senegal dostluğu.”
Erdoğan, ada esnafından torunları için hediyelik eşya da satın aldı. Goree Belediye Meclisi, Erdoğan’a ‘Gezici Büyükelçi Beratı’ ve adanın sembolü ankakuşu nişanı sundu.