İkinci Yaşam'da cihatçı izleri

İnternette dokuz milyona yakın üyesi olan ve tam teşekküllü bir yaşam alanı sunan Second Life (İkinci Yaşam) sitesini siyasi partiler, ABD başkanlık seçimi adayları...

LONDRA - İnternette dokuz milyona yakın üyesi olan ve tam teşekküllü bir yaşam alanı sunan Second Life (İkinci Yaşam) sitesini siyasi partiler, ABD başkanlık seçimi adayları, haber ajansları, şirketler, kiliseler mekân beller de cihatçılar kusur kalır mı? Cihatçıların, İkinci Yaşam'da saflarına katacak gençler ararken, sanal âlemde terör saldırıları düzenlemekten de geri durmadığı ileri sürülüyor.
Sonuncusu Avustralya Radyo-Televizyonu'nu hedef alan ve kurumun sitedeki binasını havaya uçuran sanal saldırıları genellikle kendilerine İkinci Yaşam Kurtuluş Ordusu gibi adlar veren asi gençler düzenliyor. Ancak bazı uzmanlar bunların gerisinde İslamcı radikallerin de olduğu kanısında. Singapur'daki Uluslararası Siyasi Şiddet ve Terörizm Merkezi'nin uzmanı Rohan Gunaratna, son üç ayda İkinci Yaşam'da yeni kimlikle faaliyet gösteren 12 cihatçı saptadığını söyledi. Bunların çoğu ABD ya da Avrupa kökenli.
Avatar'ı Irhabi 007
Cihatçıların bazısı, sitede 'avatar' denen yeni kimlikleri için dikkat çekmeyen isimler seçerken, bazısı da meydan okuyor. Mesela Arapça terörist anlamına gelen Irhabi'nin yanına James Bond'un 007'sini ekleyip Irhabi 007 adını alabiliyor. Sitenin kendi para birimi Linden doları ABD dolarının 250'de biri kadar değer taşıyor. Sitede her gün 1 milyon dolar elden ele dolaşıyor. Sitenin mali işlem gözlemcileri cihatçıların para dolaşımında rolü olup olmadığını bilmediklerini, ama şüphe duymadıklarını söylüyor.
Europol ile Britanya Ağır Orgazise Suç Ajansı ise, İkinci Yaşam'ın hem karapara aklamak hem de dünya çapında örgüt üyelerine para göndermek için ideal mekân olduğu görüşünde. Zira sitedeki para dolaşımı gerçek dünyadaki sınırları tanımıyor ve doğru düzgün denetlenmiyor. Bu yüzden Europol, sadece İkinci Yaşam'ın nasıl kullanıldığını çözebilmek için özel güvenlik uzmanları tuttu. Avustralya Yüksek Teknoloji Suç Merkezi Başkanı Kevin Zuccato da, cihatçıların sitede düşman mevzilerini keşfetme ve sızma becerilerini de geliştirdiklerini söylerken, "İki dünya-iki gerçeklikte yaşama ve çalışma şartlarımız üzerine yeniden düşünmeliyiz" dedi.
Üç boyutlu grafit teknolojinin kullanıldığı İkinci Yaşam'ın sakini olmak için ücret ödemek gerekmiyor. 'Avatar'ını yani sitedeki adı ve görünüşünü seçen sakin, diğer sakinlerle tanışıp sitede alışverişe, sinemaya, tiyatroya, spor etkinliklerine gidiyor, Linden doları satın alıp iş kuruyor, hizmet alıyor ve hatta seks yapıyor. Gördüğü büyük ilgi karşısında Sony, BMW ve Reebok gibi dev şirketler sitede emlak satın alıp büro açtı. Hatta İsveç'in İkinci Yaşam Büyükelçiliği var. (Sunday Times)