İkizler Almanya ile Rusya'ya kök söktürmüştü

58 yaşındaki tek yumurta ikizleri, Polonya halkının karşısına ilk kez 1962'de 'Ayı Çalan İkili' filminin çocuk yıldızları olarak çıkmıştı.

VARŞOVA - 58 yaşındaki tek yumurta ikizleri, Polonya halkının karşısına ilk kez 1962'de 'Ayı Çalan İkili' filminin çocuk yıldızları olarak çıkmıştı. Komünist rejimle mücadele eden Lech Walesa liderliğindeki Dayanışma sendikasının üyeleri olarak siyasette yükselen ikizlerden Lech 2005'te devlet başkanı oldu, ardından Jaroslav 'İkiz iktidarı olmayalım' diye nazlansa da, siyasi manevralarla başbakanlık koltuğuna kuruldu. Soyadlarının Lehçe kökeni ördek anlamına geldiğinden 'Küçük ördekler' lakabı takılan ikizler, AB üyesi ülkede 'ahlak devrimi' kampanyası başlatıp eski komünist işbirlikçileri kamudan temizleme operasyonu yürütürken, uluslararası alandaki performanslarıyla da tüm dünyanın manşetlerine çıktı.
Nazi hesabı sordular
2006 yazında Almanya'nın marjinal solcu gazetesi Tageszeitung'in
'Polonya'nın yeni patatesi' diye andığı Lech, Polonya-Almanya-Fransa arasındaki Weimar zirvesini iptal etti. Jaroslav'ın "Bildiğim tek şey Frankfurt Havaalanı'ndaki tuvaletler ve bu kadarı yeter" diye anmayı sevdiği Almanya, 2007 başında AB dönem başkanlığını devralınca ikizlere gün doğdu. Haziran zirvesinde AB Konseyi'nde ülkelerin oy oranları hesaplanırken her ülkenin nüfusunun karekökünün alınmasını öneren ikizler, bununla yetinmeyip 'Oy oranımız için Nazilerin öldürdüğü Lehleri de hesaba katın' dedi. Bir Polonya dergisinin 'Avrupa'nın üvey annesi' dediği Alman Başbakanı Angela Merkel'in silikon memelerinden emzirirken resmettiği ikizlerden Lech evli, Jaroslaw bekâr.
Aynı dergiye hiç banka hesabı açmadığını ve tüm maaşını annesine verdiğini ifşa eden Jaroslav, "Şaka yapmıyorum, parayı annemin hesabında tutuyorum" dedi. "Parası olan muhakkak bir yerden çalmıştır" sözüyle de tanınan Jaroslav, hesap açtırmamasını, kötü niyetli kişilerin para yatırıp yolsuzluğa dönüştürmesine fırsat vermemek olarak açıklıyor. Annesiyle yaşayan ve seçim öncesi başbakanlığa taşınan Jaroslav, sandığa da annesiyle gitti. Hâlâ ehliyet almamakta direniyor. Lech yıl başındaki Dublin ziyaretinde "Eşcinselliğin savunulmasına izin verilse insan ırkı yok olur" deyip, geçen hafta AB zirvesinde Reform Anlaşması'nı bu kez eşcinsel hakları maddesi yüzünden bloke etti.
Tusk'a silah da çekmiş
Başbakanlığı devralacak Donald Tusk, 1990'larda parlamentonun asansöründe karşılaştıkları Jaroslav'ın kendisine silah çekip "Benim için seni öldürmekle sana tükürmek arasında fark yok" dediğini aktarıyor. Jaroslav, olayı yalanlasa da parlamentoda silahlı dolaştığını kabul etti.
(Dış Haberler)