İletişim engellenince, Twitter'a sarıldılar

İletişim engellenince, Twitter'a sarıldılar
İletişim engellenince, Twitter'a sarıldılar

Besiç karargâhı önünde yatan ölü ve yaralıların görüntüleri cep telefonuna kaydedilerek yayıldı. FOTOĞRAF: AP

TAHRAN - İran’da seçim sonucuna isyan eden Mir Hüseyin Musavi taraftarlarının seferber olmak için kullandığı Facebook ve SMS trafiği engellenince göstericilerin imdadına Twitter yetişti. 140 karakteri geçmeyen mesajları internette yayınlama ve sınırsız sayıda cep telefonuna SMS gönderme fırsatı sunan blog sitesi Twitter, haberleşme sansürüne karşı muhaliflerin eli ayağı oldu. Musaviciler gelişmeleri anında iletme ve kimliği gizleme özelliğinden dolayı tutulan Twitter sayesinde organize oluyor.
Resmi internet sitelerini çökerttiği sanılan ‘persiankiwi’ ve ‘alirezasha’ takma isimli kullanıcıların Twitter’e attığı mesajlar nasıl örgütlendiklerini gösteriyor: ‘Yer değiştiriyoruz. Aynı yerde çok fazla kaldık, burası tehlikeli’, ‘Bugün 16.00’da Kerrubi ve Musavi’yle SAKİN protesto/Kerrubi’nin kampanya yöneticisi doğruladı’. Bazı kullanıcılar dayak yiyenlerin fotoğraflarını yollarken bir mesaj çatışmaları betimliyor: ‘Sokaklarda motorlu ve eli sopalı tipler saldırıyor, havaya ateş açıyorlar, şehrin her yanında sokaklar alevler içinde, yollar kapalı.’  ‘Mohsen’ adlı kullanıcı, “Sokaklarda gördüklerimi yazıyorum. Bunlar korku ve nefreti gösteriyor. Otoritenin stratejilerinden biri haber akışını durdurmak ve ben de onları durdurabilecek her şeyi kullanıyorum” derken,  Reşt’ten ‘Hamenedz’, “Twitter’a bağlanmamışsam dünyadan koptum demektir. Çünkü devlet kanalı haber vermiyor” diye ekliyor.

Washington ricacı
Pazartesinden beri en çok ilgi çeken başlıklar ‘İran seçimi’, ‘Musavi’ ve ‘Tahran’ olurken Twitter yönetimi sitenin İran’daki hayati öneminin farkında. Dün ABD Dışişleri, faaliyetinin düzeyini yükseltme sırasında birkaç saat hizmet vermemeye hazırlanan Twitter şirketinden “İranlıların iletişimlerinin sekteye uğramaması çok önemli” diyerek bunu ertelemesini talep ettiğini açıkladı. 10 dakikada bir Tahran’dan 12 mesaj geldiğini belirten Twitter’in kurucusu Biz Stone da, “Kullanıcı sayısında artışı fark ettik. İnsanlar Twitter’ın en etkili yol olduğunu öğrenmiş olmalı” dedi. Göstericiler fotoğrafları da paylaşım sitesi Flickr’a yollayarak sansürü delmeyi başarıyor. (afp, ap)