İlk kez sorgulanan Chirac suçlanabilir

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac dün, 1977-1995 arasındaki Paris Belediye Başkanlığı sırasında lideri olduğu Cumhuriyet İçin Birlik (RPR) partisinde çalışan bazı kişilerin...

PARİS - Eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac dün, 1977-1995 arasındaki Paris Belediye Başkanlığı sırasında lideri olduğu Cumhuriyet İçin Birlik (RPR) partisinde çalışan bazı kişilerin, belediyeden sahte bordrolarla maaş almasına dair davayla ilgili sorgulandı. Yargıç Alain Philibeaux'nun, Paris'teki ofisinde dört saat sorguladığı Chirac, 'yardımcı tanık' olarak ifade verdi. Bu durum Chirac'ın suçlanma ihtimalinin de bulunduğu anlamına geliyor.
Chirac'ın avukatı Jean Veil, "Bu sorgulamanın, hukuki bağlamda görece kısa olduğu, sakin ve kibar geçtiğini fark etmişsinizdir" dedi. Bazı RPR üyelerinin, belediye ya da ihale kapma peşindeki özel şirketlerden 'sahte işler' karşılığı maaş almasına dair davada, Chirac'ın yakın dostu eski Başbakan Alain Juppe 2004'te suçlu bulunup bir yıl siyasetten men cezası almıştı. Chirac ise dün Le Monde'a yazdığı makalede, 'suçsuz olduğunu' savundu. Chirac, 'Fransız halkına söylemek istediklerim' başlıklı yazısında, 1980'lerde siyasi partilerin finansmanına dair yasal boşluklar olduğunu ve hem sağ hem de sol partilerin bu nedenle başının ağrıdığını öne sürüp "Bu sorunu ancak 1995'te çıkarılan yasayla çözebildik" ifadelerini kullandı.