İlk Suudi kadın bakan yardımcısı

İlk Suudi kadın bakan yardımcısı
İlk Suudi kadın bakan yardımcısı

Kadınların erkek akrabaları olmadan dolaşması, araba sürmesine göz yummayan dini polis, Sevgililer Günü?nde gül demeti imha etti. FOTOĞRAF: AFP

RİYAD - Suudi Kralı Abdullah, tahta geçtiği 2005’ten beri ilk hükümet değişikliğine gidip kabineye kadın alarak bir ilke imza attı. Suudi Kamu Yönetimi Enstitüsü yetkilisi ve kız okulu müdiresi Nura Faiz’i eğitim bakan yardımcısı yapan Suudi Kralı, ülkeye hükmeden ‘Vahhabi’ damarını temsil eden iki önemli kurumun başındakileri de kızağa alıp geniş çaplı reform sinyali verdi.  

Dini polis şefi ile Gümüş karşıtı yargıç gitti
Bütün enerjisini her alanda harem-selam uygulamasını demir yumrukla korumaya hasretmiş dini polis teşkilatı Mutavvin’in başkanı Şeyh İbrahim Geyt ile özellikle Türk dizisi Gümüş’e atıfla ‘ahlaksız içerikli yayın yapan uydu televizyonu sahiplerinin öldürülebileceği’ fetvasıyla Arap aleminde tartışma koparan Yargıçlar Yüksek Konseyi Başkanı Şeyh Salih Lihedan görevlerinden alındı. Mutavvin’in başına gelen ılımlı Şeyh Abdülaziz Humeyn,  “Her vatandaşın kalbine yakın olmaya çalışacağız. Onların kaygıları bizim kaygımız olacak” dedi. Diğer görev değişiklikleri şöyle: Yönetime danışmanlık eden şura meclisi başkanı, merkez bankası başkanı, eğitim, adalet, enformasyon ve sağlık bakanları... Şura meclisi üyesi Muhammed Zulfa “Bu bir dönüm noktası. 20 yıldır en büyük değişim. Kral için yeni bir başlangıç. Halk değişim bekliyor” dedi. (afp)