IMF ve Dünya Bankası'na paydos

Latin Amerika sol kuşağının 'delifişek' lideri Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, kıta çapında 'Güney Bankası' kurulması önerisinin ardından 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nın 'biletini keserken', çalışanlara da sürprizler yaptı.

CARACAS - Latin Amerika sol kuşağının 'delifişek' lideri Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, kıta çapında 'Güney Bankası' kurulması önerisinin ardından 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nın 'biletini keserken', çalışanlara da sürprizler yaptı.
Chavez'in ilk müjdesi 'emreryalizmin aletleri' dediği iki uluslararası finans kuruluşundan tamamen çekildikleri oldu. Venezüella IMF'yle borç defterini 1999'da kapatıp, Dünya Bankası'na borçlarını da beş yıllık geri ödeme planını beklemeden kısa bir süre önce hallettiği için çekilme sembolik önemde. Zaten IMF geçen yıl Venezüella'daki ofislerini kapatmıştı. Chavez, devlet televizyonu VTV'den yayımlanan 1 Mayıs mesajında, "Çekilmeyi resmileştirmek istiyorum. Artık Washington'a gitmek zorunda kalmayacağız, ne IMF'ye ne de Dünya Bankası'na" dedi. Çekilme prosedürünü tamamlaması için Maliye Bakanı Rodrigo Cabezas'e emir verdiğini belirten Chavez, her iki kuruma üyelik ödeneği olarak yatırdıkları paraları geri isteyerek, "Bizden aldıklarını versinler. Orada hâlâ birkaç dolarımız var. Basında okudum, IMF maaşları ödeyecek para bulamıyormuş. Onlar bizi soymadan çekileceğiz" ifadelerini kullandı. IMF
ile Dünya Bankası'nı Latinlerin yoksulluğundan sorumlu tutan Chavez, 'Güney Bankası' adını verdiği alternatif kredi kurumu öneriyor. Bunun için ciddi sermaye katkısı sözü veren Venezüella lideri, bankanın Latinlerin bağımsız kalkınmasına yardımcı olacağını vurguluyor.
İşçilere zam ve saat müjdesi
Caracas'ta IMF'nin dayatmasıyla 1989'da benzin fiyatları ve toplu taşıma ücretleri artınca en az 300 kişinin öldüğü 'Caracazo' isyanı patlak vermişti. "Venezüellalı işçiler, en iyinin en iyisini hak ediyor" diyen Chavez, asgari ücrete yüzde 20 zammı müjdeledi. 512 bin bolivardan 615 bin bolivara (286 dolar) çıkan asgari ücretle Venezüella Latinlerin şampiyonu oldu. Chavez çalışma saatlerini de 2010'a kadar günde sekiz saatten altı saate düşererek haftalık 40 saatten 36'ya düşürme vaadinde bulundu.
Öte yandan Chavez'in pazar günü Barquisimeto'da 'Bolivar Alternatifi' zirvesinde buluşturduğu Latin Amerika'nın diğer sol liderleri de IMF ve Dünya Bankası'yla yollarını ayırma sinyalleri verdi. Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, IMF'nin uluslararası ihtilaflarda nedense devletlere karşı hep şirketleri haklı çıkardığına işaret ederken, Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega 'hapishane' diye nitelediği IMF'den kurtulmak için görüşmelerin sürdüğünü duyurdu. Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa da, Dünya Bankası temsilcilerinden ülkeden ayrılmalarını istemişti.
(Dış Haberler)