'İmparator' Berlusconi Duce ile kıyaslanıyor

'İmparator' Berlusconi Duce ile kıyaslanıyor
'İmparator' Berlusconi Duce ile kıyaslanıyor

Berlusconi altı büyük televizyonu da kontrol ediyor. FOTOĞRAF: AFP

Halk desteğini yüzde 75.1 olarak açıklayıp Obama'yı solladığını ilan eden İtalya Başbakanı'nın doğruyu söylediğine dair işaret çok. Ama popülaritesinin Mussolini ile kıyaslanır duruma gelmesi İtalyan demokrasisi için hayra yorulmuyor

ROMA - İtalya’da üçüncü kez başbakanlığının birinci yılını doldurmaya hazırlanan Silvio Berlusconi, geçen günlerde eşinin kendisine karşı yayımladığı açık mektupta dile getirdiği gibi ‘İmparator Berlusconi’ mertebesine yükseldi. İtalya’da 1945’te öldürülen Il Duce lakaplı faşist diktatör Benito Mussolini’den beri görülmemiş bir halk desteğine ulaştığı belirtilen Berlusconi’nin karşısında bir nebze muhalefetin bile dayanamaması ise kaygı yaratıyor.
1945 sonrasının en sağcı hükümetini kuran Berlusconi, önceki gün yayımlanmamış bir ankete dayanarak “Halk desteğim yüzde 75.1 oranında. Bildiğim kadarıyla (ABD Başkanı) Obama’nınki yüzde 59. Benimkisi apaçık bir rekor” dedi. Bunda haklı olabilir. Zira muhalif sol gazete La Repubblica’nın anketinde bile halk desteği yüzde 56 gözüküyor. Eski neo faşist çizgisini daha sonra reddeden Ulusal İttifak’ın lideri olup partisini Berlusconi’nin partisiyle birleştiren Gianfranco Fini, ‘Sezarizmin tehlikeleri’nden söz etti. İtalya’daki yedi büyük televizyon kanalının üçünün sahibinin Berlusconi olması, diğer üç devlet kanalının da başbakana bağlı olması yüzünden, Freedom House’un son medya raporunda, İtalya, Arnavutlut ve Ukrayna gibi ülkelerle birlikte ‘kısmen özgür’ kategorisine sokuldu.
Bir kaç ay, hatta bir kaç haftalık hükümetlere alışık İtalya’da yeni birleşen Özgürlük Halkı partisiyle dışardan desteğe ihtiyaç duymayan ve 2013’e dek başbakan kalması önünde engel gözükmeyen Berlusconi, bu gerçekleşirse İtalya’yı son 19 yılın 11’inde yönetmiş olacak. Manzara karşısında solcu öğrenciler ve sendikalar havlu atarken, parlamentoda anamuhalefetteki merkez sol da yerel seçim yenilgisiyle çöktü. Dolayısıyla 2003’te büyük gürültüler eşliğinde reddedilen Berlusconi’ye yargı dokunulmazlığı getiren tasarı sessiz sedasız yasalaştı. Hükümet programının göçmenleri hedef gösteren ve Romanlara ırk ayrımcılığı yapan bölümleri Avrupa Komisyonu tarafından ‘kabul edilemez’ bulundu. 

Putin ve Erdoğan ile dost
Yeni hedefini anayasayı değiştirerek geniş yetkilere sahip seçilmiş başkan sistemi getirme olarak açıklayan Berlusconi, bir kaç kez bu değişiklik için muhalefetin desteğini almaya gerek olmadığını dile getirdi. La Repubblica’dan Massimo Giannini İtalya’nın ‘liberal olmayan demokrasiler’ arasına katılması tehlikesinden söz ederken, Guardian gazetesi ‘Berlusconi’nin bu kategoride sayılabilecek Rusya, Türkiye, Kazakistan gibi ülkelerin Vladimir Putin, Tayyip Erdoğan, Nursultan Nazarbayev gibi liderleriyle özel dostluğu olduğu’ değerlendirmesi yaptı. (Guardian)