Müslüman dünyanın ilk kadın başbakanı Butto öldürüldü
İslamcı terör işbaşında

Önce kurşun, sonra bomba
İktidara geldiğinde aşırı dinci grupları ezeceğini söyleyen Butto dün Ravalpindi'de miting yaptı. "Hayatımı tehlikeye atarak buraya geldim. Çünkü ülke tehlikede" diyen Butto, aracına binerken biri silahını ateşledi. Saldırgan, Butto'yu vurduktan sonra üzerindeki bombaları patlattı. Alan en az 20 kişinin ölümüyle kana bulanırken Butto hastaneye kaldırıldı. Ancak kısa süre sonra Butto'nun ölüm haberi geldi.
ABD desteğiyle dönmüştü
Babası Zülfikar Ali Butto'nun idamından sonra siyasete atılan Butto, iki kez başbakanlık yaptı. Yolsuzluk iddiaları nedeniyle ülkeyi terk etti, ekimde Müşerref'le anlaşıp Pakistan'a döndü. Ancak 'ABD projesi' olarak görülen bu uzlaşma nedeniyle başta Kaide, İslamcıların hedefi haline gelen Butto, 139 kişinin öldüğü intihar saldırısıyla karşılandı.
Ölmeden birkaç dakika önce son poz
Ravalpindi kentindeki mitinginin ardından suikasta kurban giden Butto, ölümünden birkaç dakika önce halkı selamlarken 'daha iyi yaşam' sözü veriyordu. 54 yaşında ölen Butto, Pakistan'da özel Hıristiyan okullarının ardından ABD'de Harvard, Britanya'da Oxford üniversitelerinde okumuştu. Butto'nun iki erkek kardeşi de öldürülmüştü.

RAVALPİNDİ - Pakistan'da akıl almaz şiddet, en sansasyonel vuruşunu genel seçime 10 gün kala başbakanlığın en güçlü adayı kadın siyasi Benazir Butto'yu ortadan kaldırarak yaptı. Pakistan Halk Partisi (PHP) lideri Butto, dün askeri-sivil yönetimin merkezi Ravalpindi'deki miting sonrası uğradığı saldırıda öldü. ABD sponsorluğunda, darbeci Devlet Başkanı Pervez Müşerref'le iktidar paylaşımı anlaşması yapıp 19 Ekim'de ülkeye döndüğünde memleketi Karaçi'de 139 kişinin öldüğü intihar eylemiyle karşılanmış Butto, İslamcı radikalizmle savaş sözü verip meydanlara inmişti.
İktidar paylaşım anlaşması, ABD'nin Butto'yu giderek zayıflayan Müşerref'e koltuk değneği yapma çabasına yorulurken, İslamcı gruplar 'Amerikan projesi' gördükleri Butto'yu hedef tahtasına koymuştu. 1990'larda İslam dünyasının ilk kadın başbakanı olan Butto'nun dün gelen hazin sonu, Pakistan'ı ve tüm dünyayı şoke etti. Suikastı üstlenen olmazken gözler İslamcı örgütlere çevrildi.
Dün Liyakat Bağ Meydanı'nda kalabalığa hitaptan sonra miting alanından ayrılıp aracına binerken bir saldırgan önce silahla Butto'ya
ateş edip boynundan ve göğsünden vurdu. Ardından üzerindeki bombaları patlattı. Ortalığı kan gölüne çeviren bomba en az 20 can aldı. Butto ağır yaralı hastaneye kaldırılıp ameliyata alındı. Kadın liderin yerel saatle 18:16'da öldüğünü duyuran PHP, "Şehit edildi" dedi.
Öfke tüm ülkeyi yakıp kavuruyor
Partililer hastaneye akın edip gözyaşı döktü. Kimisi de öfkesini taşlarla araçlara saldırarak ve hastanenin camlarını kırarak çıkardı. Kalabalıktan 'Katil, Müşerref', 'Köpek Müşerref' sesleri yükseldi. Suikastın sıkı korunan garnizon kentinde olmasına daha çok öfkelenen parti yetkilileri, Müşerref'i güvenlik önlemlerini almamak ve bombaları etkisiz kılacak sinyal karıştırıcı talebini karşılamamakla suçladı. Tüm ülkede öfkeli Butto yandaşları sokaklara dökülüp binaları ve araçları ateşe verirken olaylarda ikisi Pencap eyaletinin Lahor kentinde, ikisi Sind eyaletinde olmak üzere en az dört kişi öldü. Lahor'da dükkûn ve araçlar alev alev yanarken, silah seslerinin duyulduğu Karaçi'de en az 70 araç yakıldı. Butto'nun doğum yeri Larkana'da iki banka, Yakubabad'da mahkeme, bankalar ve çok sayıda dükkan ateşe verildi. Peşaver'de polis öfkeli kalabalığı dağıtmak için cop ve göz yaşartıcı gaza sarıldı.
Şerif: Sorumlu Müşerref
Dün daha erken yaptığı mitingde kimliği belirsiz kişilerin açtığı ateşle dört taraftarı ölen devrik Başbakan Nevaz Şerif de hastaneye gidip Butto'nun cesedi başında, "Kız kardeşimdi, onun intikamını alacağız" yemini etti. Daha sonra seçimi boykot edeceğini duyuran Şerif, Müşerref'i ülkeyi kurtarmak için derhal istifaya, halkı da genel greve çağırdı. Kendisini deviren devlet başkanı üzerindeki baskıyı artıran Şerif, "Müşerref Pakistan'ın istikrarına tehdit ve ulusun karşılaştığı tüm sorunların kaynağı. Buttoya suikasttan Müşerref'in politikaları sorumlu. Cuma tümden greve gidilecek" dedi.
Yeni sıkıyönetim ya da seçimin iptalini ilan edip etmeyeceği tartışılan Müşerref, acil güvenlik toplantısı yapıp üç gün yas ilan etti. Müşerref, Butto'nun teröristlerce öldürüldüğünü söyleyip, terörle mücadeleyi iki katına çıkarma sözü verirken tüm ulusa itidal ve birlik çağrısı yaptı. Tüm polis ve milis güçlerinin bütün ülkede kırmızı alarma geçirildiği de açıklandı.
Pakistan'ın aşiret bölgelerinde Taliban ve Kaide ile savaşta yetersiz kalan Müşerref'e karşı ABD'nin devreye soktuğu Butto, seçime katılmak için döndüğünden beri istihbarat yetkilileri, Kaide, Taliban ve cihatçı grupların intihar bombacılarını ardına saldığını öne sürüyordu. Kaide, 8 Ocak seçimini engellemek için her şeyi yapacağı tehdidi savurmuştu. İki gün önceki mitinginde seçimi kazanırsa Müşerref'in durduramadığı aşırı dinci militanların başını ezeceğini söyleyen Butto, dün son konuşmasında da kendisine yönelik tehdide işaret edip, "Hayatımı tehlikeye sokarak buraya geldim çünkü ülkenin tehlikede olduğunu hissediyorum. Ülkeyi bu krizden kurtaracağız" demişti.İslam aleminin ilk kadın lideriydi, yolsuzluklarla anıldı
Benazir Butto, Pakistan'ın karmaşıklığı ile yanılsamalarının bir toplamıydı. Hindistan'daki Nehru-Gandi aileleri gibi Pakistan'ın siyasi hanedanı Butto ailesinden gelen Benazir, ülkenin ordudan gelmeyen nadir liderlerinden olan babası Zülfikar Ali'nin askeri darbeyle devrilip asılması sonrası, Batı'nın büyük desteğiyle iktidar basamaklarını çıktı. Sömürgecilik sonrası bir İslam devletinin ilk kadın lideri
olup iki kez Pakistan başbakanı seçilince, demokrasi simgesi olarak sunuldu. Ama tıpkı 1993'te Türkiye'nin ilk ve tek kadın başbakanı Tansu Çiller gibi yolsuzluk skandalları yüzünden iktidardan tepetaklak indi.
'Ben de Kürt'üm' demişti
21 Haziran 1953'te doğdu. Babası Sindlii, annesi Begüm Nusret İran-Kürt kökenliydi. Benazir bir keresinde "Ben de Kürt'üm" demişti. Pakistan'da özel Hıristiyan okullarında okuduktan sonra ABD'de Harvard'da, Britanya'da Oxford üniversitelerinde okudu. Milliyetçi, nükleer programın babası Zülfikar Ali Butto, ülkedeki kargaşayla baş edemeyip Temmuz 1977'de Genelkurmay Başkanı Ziya ül Hak tarafından devrildi, bir muhalifin babasının öldürülmesi talimatını verme suçlamasıyla açılan davada ölüm cezasına çarptırılıp 1979'da asıldı. Hak'ın sabotajla ölümü sonrası ülkeye dönüp babasının kurduğu Pakistan Halk Partisi'nin (PHP) liderliğini annesinden devralan Benazir, 1987'de evlendiği Asıf Ali Zerdari'yle üç çocuk yaptı.
Eli kardeş kanına mı bulanmıştı?
1988 seçimini PPP kazandı. 35 yaşında İslami bir devletin ilk kadın ve en genç başbakanı Benazir, People dergisinin 'En Güzel 50 İnsan' listesine girdi. 20 ay sonra Devlet Başkanı Gulam İshak Han tarafından yolsuzluk suçlamasıyla görevden alındı. Yerine tüccarları temsil eden Pakistan Müslüman Birliği lideri Navaz Şerif başbakan oldu. 1993'te yeniden seçim zaferi kazanan Benazir, 1996'da Devlet Başkanı Faruk Leghari tarafından yine yolsuzluktan görevden alındı. 1980'de erkek kardeşi Şahnavaz Fransa'da öldürülen Benazir'in, 1996'da diğer erkek kardeşi Mir Murtaza öldürüldü. Solcu devrimci Murtaza, ablasının muhalifiydi. Polis ateşiyle öldürüldü, ardından sorumlu polis birliği şefi de kafasına defalarca ateş ederek 'kendini öldürdü'. Murtaza'nın ölümünü barolar 'suikast' diye nitelerken, tüm İslamcılar sorumlunun Benazir olduğunda söz birliği etti.
Benazir 1998'te gönülü sürgüne gitti, zira yolsuzluğa dair Fransa, Polonya, İspana ve İsviçre'nin elindeki belgeler ortaya serildi. Benazir ile kocasının 1.5 milyar dolarlık yasadışı banka hesapları ve paravan şirketler ağı oluşturduğu belirlendi. Bizzat İsviçre'nin başlatıp 2003'te suçlu kararına vardığı İsviçre bankalarında para aklama dahil çift hakkında pek çok soruşturma açıldı. Fransız savaş uçağı üreticisi Dassault'a ihaleden yüzde 5, Polonya traktör firmasına ihaleden yüzde 7 komisyon, bir Dubai şirketinden Pakistan'a altın ithali izni karşılığı 10 milyon dolar aldığına dair belgeler bulunan kocası, 18 suçlama mahkemede kanıtlanamasa da, yolsuzluktan sekiz yıl hapis yatıp 2004'te çıktı. Zerdari, Britanya'da 8 milyon dolarlık konak, Fransa'da 2.5 milyon dolarlık malikâne, karısına 175 bin dolarlık gerdanlık almakta beis görmemişti. Devlet ihalalerinden yüz milyonlarca dolarlık komisyon aldıklarına dair yolsuzluk davaları olan çift hakkında 2006'da Interpol tutuklama emri çıkardı. Ancak bu yıl ABD'nin baskısı altındaki Devlet Başkanı Pervez Müşerref'le yaptığı güç paylaşımı pazarlığında yolsuzluk suçlamalarının çekilmesi ve af elde eden Butto, ekimde geri döndü.
Ezilen Pakistanlı kadınlar için çok vaatte bulunup hiç icraat yapmamış Benazir'in yağdırdığı askeri-mali yardımla Taliban Afganistan'ı ele geçirmişti. Benazir'le birlikte babasınının tüm çocukları öldü, geriye torunlar kaldı.