İnsanlık FBI'da elektronik bir kayıt

Bush yönetimi, 11 Eylül 2001 saldırıları sonrası ülkeye girip çıkanların yüzlerini tarayıp parmak ve el izlerini almaya, Afganistan ve Irak'ta göz taramalarını da eklemesiyle yarattığı Big Brother âlemini bir üst aşamaya taşıyor.

WASHINGTON - Bush yönetimi, 11 Eylül 2001 saldırıları sonrası ülkeye girip çıkanların yüzlerini tarayıp parmak ve el izlerini almaya, Afganistan ve Irak'ta göz taramalarını da eklemesiyle yarattığı Big Brother âlemini bir üst aşamaya taşıyor. Yurtiçi ve dışındaki insanların fiziksel karakteristiklerini depolayacağı dünyanın en büyük veri tabanını oluşturacak FBI, bu projeye 10 yılda 1 milyar dolar harcayacak. Böylece ABD, ülkede ve yurtdışında bireylerin kimliğini tespitte eşi benzeri görülmemiş bir beceri edinirken, insan vücudu de facto kimlik kartı haline gelecek.
Halihazırda yüz hatları, parmak izi ve el desenleriyle ilgili dijital imajların sistemlerine aktığı FBI, gelecek ay devasa biyometri enformasyon ağı oluşturma ihalesini sonuca bağlayacak. Amaç, tüm dünyada güvenlik güçlerinin iris, yüz hatları, yara izleri ve hatta kişilerin özgün konuşma, hareket biçimleriyle ilgili verilerden yararlanmasıyla suç vakalarının çözülmesi, suçlularla teröristlerin kimliğinin saptanması olarak sunuluyor.
Pentagon 1.5 milyonu fişlemiş
Ancak işverenler talep ederse, FBI, suç geçmişi olup olmadığı araştırılmış çalışanların parmak izlerini saklayacak. Bu çalışanlar yasaları çiğnediğinde işverenler hemen haberdar edilecek. Bazı uzmanlar teknolojinin kalabalık içinden bir suçluyu ayırt edebileceğine şüpheyle bakarken, sık sık çöken FBI'ın bilgisayar sistemlerinden bu verilerin çalınabileceği belirtiliyor. İris verisi çalınıp suç işlemede kullanılan bir kişinin artık göz nakli yaptırmaktan başka şansı kalmayacak. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği de "Sürekli Gözetim Altındaki Toplum'u mümkün kılacak" eleştirisini getiriyor.
Son iki yılda Pentagon bu yöntemlerle 1.5 milyondan fazla Iraklı ve Afgan esiri, Irak vatandaşını ve Amerikan üslerine girip çıkan yabancıyı fişledi. Hatta bazı Iraklı esirlerin DNA örnekleri alınıp ayrıca depolandı. Bazı ABD havaalanlarında yolcuların kimliğinin sağlaması için iris taraması yapan, iris ve yüz tanıma tekniklerini diğer programlarda da uygulamaya çalışan İçgüvenlik Bakanlığı da, sınırlarda durdurulan Amerikalılarla yabancıların, yurtdışında çocuk evlat edinmiş Amerikalıların ve yurtdışında vize başvurusu yapanların milyonlarca parmak izi dizisini depolamış durumda.
İlerde gizli tarama da yapılacak
Elindeki verileri iki futbol sahası büyüklüğündeki yeraltı tesisinde depolayan FBI'ın 'server'ına, her saniye ABD ve Kanada'dan bir talep düşüyor. Bunlar FBI'ın elindeki 55 milyon elektronik parmak izi dizileriyle karşılaştırılıyor ve günde 100 bin kez özdeşlik yakalanıyor ya da ihtimal dışı bırakılıyor. Yeni sistemdeyse trafik, sınır, havaalanındaki güvenlik görevlilerinin saniyeler içinde bir zanlının en çok aranan suçlu-terörist veri tabanında olup olmadığını öğrenebileceği söyleniyor. Gizlice bireylerin irislerinin 4.5, yüzlerinin 200 metreden taranması da devreye girecek. (Washington Post)