İnsanlık tarihi de işgale kurban gitti

Independent'ın Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, Irak işgalinin korkunç yüzlerinden biri olan insanlık tarihinin yağmalanmasının ulaştığı ürkütücü boyutu ortaya serdi.

LONDRA - Independent'ın Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, Irak işgalinin korkunç yüzlerinden biri olan insanlık tarihinin yağmalanmasının ulaştığı ürkütücü boyutu ortaya serdi. Manşetteki yazısına 'Tarihin Ölümü' başlığını atan Fisk'e göre, Hz. İbrahim'in memleketi Ur dahil binlerce yıllık Sümer kentleri yağmacılar ordusunca talan ediliyor. Hatta Saddam Hüseyin'in eğittiği arkeologlar bile yağmacılara katılıp, birikimleriyle antik kentlerin altının üstüne getirilmesine öncülük ediyor.
Tüm arkeolojik alanlar yağmacı kontrolünde
İşgalin başında müzelerin yağmalanması bir yana, binlerce antik alan hazineler için kazılıyor. Güneyde bütün arkeolojik bölgeler yağmacıların kontrolüne geçmiş durumda. Mezopotamya'nın çiftçileri profesyonel talancılara dönüşmüş. Ortalama aylık 100 dolar geliri olan çiftçiler, eski krallara ait mühür, heykel, kama, vazo ya da şişeyi 50 dolara satıyor. Tarihi eserler kamyon, otomobil, uçak ve botlarla Avrupa, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri ve Japonya'ya kaçırılıyor. Mezopotamya'nın 7 bin yıllık eserlerini satan sayısız internet sitesi türemiş durumda.
İşgal sonrası yağmalanan Arkeoloji Müzesi'yle ilgili soruşturmada yer alan Lübnanlı arkeolog Joanne Farchakh, şunları söyledi: "Yağmacılar ordusu binlerce yıl önce kumlara gömülen Sümer kentlerinde kazılmadık bir metrekare yer bırakmadı. Satılabilecek eser bulmak için medeniyetin kalıntılarını sistematik olarak yok ediyorlar. İnsanlık geçmişini yitiriyor. Bu ülkede 10 bin arkeolojik alan sadece Nasıriye'de 840 Sümer alanı var. Sistematik talan ediliyorlar. Büyük İskender bile bir kenti yıkarken diğerini yapardı. Şimdi yağmacılar her şeyi yok ediyor. Askeri operasyonlar da antik kentlere kalıcı hasar veriyor. Ur kentinde ABD üssü var. Ağır araçlar arkeolojik bölgede deprem etkisi yapıyor." Kolombiya Üniversitesi'nden Prof. Zeynep Bahrani de, "İşgal tarihin yıkımıyla sonuçlandı. İşgal güçleri en az yedi arkeolojik bölgede üs kurdu. Babil'e zarar verildi" dedi. (Independent)